Z urządzeń solarnych "na ostatniej mili" korzysta już ponad 70 mln ludzi

Z urządzeń solarnych "na ostatniej mili" korzysta już ponad 70 mln ludzi
Fot. SolarAid Photos

Stowarzyszenie Global Off-GridLigting Association (GOGLA) oszacowało, że dzięki wykorzystaniu małych urządzeń do produkcji energii elektrycznej bazujących na fotowoltaice gospodarstwa domowe w krajach Azji i Afryki zaoszczędziły dotąd już ponad 3,4 mld USD. Takie urządzenia stały się już źródłem elektryczności dla ok. 71,6 mln ludzi niemających dostępu do energii elektrycznej z sieci.

Wykorzystanie energii słonecznej w biednych, niezelektryfikowanych społecznościach krajów azjatyckich i afrykańskich ma wymiar nie tylko oszczędności finansowych, ale także korzyści zdrowotnych i środowiskowych. Takie urządzenia zastępują bowiem szkodliwe dla zdrowia lampy naftowe czy urządzenia działające na szybko zużywające się baterie.

31 członków GOGLA w drugiej połowie 2015 r. sprzedało razem około 4 mln urządzeń solarnych przeznaczonych do pracy poza siecią. Przychody z tej sprzedaży są szacowane na około 118 mln USD.

REKLAMA

W najnowszym raporcie Social Impact Report GOGLA szacuje, że największym rynkiem tych firm są kraje Afryki Subsaharyjskkiej, gdzie sprzedano 2,22 mln solarnych urządzeń (z czego Tanzania i Kenia po 0,47 mln, a Etiopia 0,36 mln), a następnie kraje południowej Azji (1,6 mln), a następnie wschodniej części Azji oraz regionu Pacyfiku (105,2 tys.).

Najwięcej sprzedano urządzeń o mocy zaledwie 1,5 Wp. Ich udział w globalnym wolumenie sprzedaży wyniósł aż 54 proc., jednak pod względem wartości sprzedaży ich udział kształtował się na poziomie 21,4 proc.

REKLAMA

W przypadku urządzeń o mocy 1,5 – 3 Wp ilościowy udział wyniósł 39 proc., a wartość sprzedaży sięgnęła 58,7 proc. wszystkich urządzeń.

Jedną z największych firm oferujących urządzenia solarne dla biednych, niemających dostępu do energii elektrycznej z sieci społeczności w Azji założyła Polka Ewa Wojkowska. Kierowana przez nią firma o nazwie Kopernik otrzymała w tym roku najbardziej prestiżową nagrodę w globalnej branży energii odnawialnej Zayed Future Energy Prize.

– Udostępnianie prostych, czystych technologii ma ogromne znaczenie dla społeczności „na ostatniej mili”. Oszczędza ich czas i pieniądze, wpływa korzystnie na zdrowie i bezpieczeństwo, a w dodatku ma pozytywny wpływ na środowisko. Na przykład dzięki energii solarnej, dającej czyste i jasne światło, mieszkańcy terenów wiejskich mogą pracować także po zmroku, zwiększając produktywność, ich dzieci mogą się wtedy uczyć, a w dodatku mogą oszczędzać pieniądze nie kupując nafty – powiedziała Ewa Wojkowska w wywiadzie dla portalu Gramwzielone.pl.

Więcej o działalności i celach firmy Kopernik w wywiadzie z Ewą Wojkowską: Polka z najbardziej prestiżową nagrodą w globalnej branży OZE.

gramwzielone.pl