Rekordowo niska cena za energię z PV w aukcji w Chile

Rekordowo niska cena za energię z PV w aukcji w Chile
Fot. SunEdison

Ostatnia aukcja w Chile zaowocowała rekordowo niskimi cenami za oferowaną energię. Nagrodzono w niej m.in. projekt farmy fotowoltaicznej z najniższą odnotowaną dotąd ceną na poziomie zaledwie 29,1 USD/MWh. Nie wiadomo jednak, czy przy tak niskiej cenie za energię inwestor zdecyduje się na zrealizowanie tego projektu. 

Projekt fotowoltaiczny o mocy 120 MW hiszpańskiej firmy Solarpack, realizowany za pośrednictwem spółki Maria Elena Solar SA, zakłada sprzedaż energii w ilości 280 GWh rocznie. W kontrakcie ma być zastrzeżone, że energia z tej farmy fotowoltaicznej będzie sprzedawana w godzinach od 8 do 18.

Zgodnie z wymogami aukcji, produkcja energii ma się rozpocząć najpóźniej w 2021 r. i potrwać do roku 2040. Deweloper zakłada uruchomienie produkcji wcześniej, już w roku 2019.

REKLAMA

Solarpack ma już na koncie realizację farm fotowoltaicznych w Chile. Jeden z tych projektów o mocy 1,1 MW był pierwszą w Chile farmą fotowoltaiczną, z której energia sprzedawana jest na wolnym rynku, bez gwarantowanej ceny. Hiszpanie mają jeszcze w Chile trzy działające farmy PV o łącznej mocy 35 MW. Solarpack posiada też projekty fotowoltaiczne w Hiszpanii, Peru, Urugwaju, Indiach, Malezji i RPA. 

Odnotowana w ostatniej aukcji w Chile cena za energię z farmy fotowoltaicznej, którą ma wybudować hiszpańska firma, to rekord na globalnym rynku PV. 

Wcześniej najniższą cenę zanotowano w przypadku kolejnej edycji aukcji dla ogromnego kompleksu fotowoltaicznego, który ma powstać w Dubaju i który ma docelowo osiągnąć moc 5 GW. W przypadku aukcji na 800 MW zaoferowano cenę 29,9 USD/MWh. W tym roku wyjątkowo niską cenę na poziomie 35,4 USD/MWh odnotowano ponadto w aukcji w Meksyku.

REKLAMA

W przypadku amerykańskiego rynku PV najniższe ceny za energię z farm fotowoltaicznych, uwzględniane w długoterminowych umowach na zakup energii, zbliżają się do poziomu 40 USD/MWh. W tym wypadku trzeba jednak uwzględnić ulgi podatkowe, które oferuje amerykański rząd.

Dla porównania, na najbardziej zaawansowanym pod względem organizacji aukcji dla fotowoltaiki europejskim rynku, czyli w Niemczech, ceny za energię oferowane w przypadku zwycięskich projektów wynoszą ok. 80 EUR/MWh, czyli ok. 70 USD/MWh.

W ostatniej aukcji dla sektora energetycznego w Chile zakontraktowano wolumen energii na poziomie 12,4 TWh. Nagrodzone zostały 84 projekty, z czego 40 proc. przypadło na energetykę wiatrową. Osiągnięto najniższą dotąd w historii systemu aukcyjnego w Chile, przeciętną cenę za energię na poziomie 47,6 USD/MWh.

Rynek fotowoltaiczny w Chile od kilku lat przeżywa okres szybkiego rozwoju. Sprzyja temu polityka chilijskich władz, które w OZE widzą szansę na rozwiązanie energetycznych problemów kraju posiadającego niewystarczające moce produkcyjne oraz niedostatecznie rozwiniętą sieć przesyłową.

Tylko w I kwartale br. w Chile zainstalowano farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 254 MW, a na koniec marca potencjał PV w Chile sięgnął 1,1 GW. Całkowity potencjał odnawialnych źródeł energii w tym kraju wzrósł wówczas do poziomu ok. 2,5 GW. 

gramwzielone.pl