Solar Roof: Elon Musk zapowiada rewolucję w fotowoltaice
Zapoczątkowana przez Elona Muska rewolucja w motoryzacji jest już faktem. Teraz pora na rewolucję w fotowoltaice. Elon Musk zaprezentował długo oczekiwany domowy system do produkcji energii słonecznej. Solar Roof to panele fotowoltaiczne wyglądające jak tradycyjne dachówki, umożliwiające całkowitą integrację systemu fotowoltaicznego z tradycyjnym dachem.
Na rynku fotowoltaicznym już wcześniej pojawiały się ogniwa fotowoltaiczne przypominające dachówki. Nie znalazły jednak jak dotąd szerszego zastosowania. To może zmienić nowy produkt amerykańskiej Tesli, która do tej pory zajmowała się głównie produkcją samochodów elektrycznych, jednak wkrótce będzie również firmą oferującą kompleksowe rozwiązania energetyczne dla gospodarstw domowych – od solarnych dachów produkujących energię, przez magazyny energii, którą mogą ją przechować, aż po samochody elektryczne ładowane energią produkowaną z własnego dachu.
Pokazany w weekend przez Elona Muska Solar Roof bazuje na przypominających dachówki modułach fotowoltaicznych, które składają się z trzech warstw – ogniwa fotowoltaicznego, specjalnej powłoki, która ma tworzyć wizualny efekt oraz hartowanego szkła.
Tesla ma oferować cztery warianty solarnych dachówek (Textured Glass Tile, Slate Glass Tile, Tuscan Glass Tile, Smooth Glass Tile).
W każdej wmontowane jest ogniwo fotowoltaiczne, które można dostrzec pod określonym kątem, ponieważ przykrywająca je warstwa jest częściowo transparentna.
Pierwsze solarne dachy Tesla ma instalować w połowie przyszłego roku. Solarne dachówki ma produkować w fabryce powstającej w Buffalo, w stanie Nowy Jork, fabryce. Na razie jest ona własnością firmy SolarCity, jednak wkótce SolarCity stanie się własnością Tesli w ramach transakcji wycenionej na 2,6 mld USD.
W przyszłym miesiącu zaplanowano walne zgromadzenie akcjonariuszy Tesli, które ma przesądzić o przejęciu firmy SolarCity – lidera amerykańskiego rynku dachowych instalacji fotowoltaicznych. Przejęcie SolarCity przez Teslę ma dać oszczędności, które wyceniane są na 150 mln dolarów tylko w pierwszym roku.
Na razie nie znamy podstawowych parametrów solarnych dachówek. Tesla mówi póki co tylko o “najwyższej sprawności ogniw”, a także o żywotności kilkukrotnie przekraczającej żywotność tradycyjnych dachów.
Od kilku tygodni wiadomo, że produkcja ogniw i modułów fotowoltaicznych w Buffalo ma bazować częściowo na technologiach Panasonica.
Japoński koncern rok temu poinformował o wyprodukowaniu modułu fotowoltaicznego o sprawności 22,5 proc. Ten wynik potwierdził japoński instytut badawczy AIST. 270-watowy moduł fotowoltaiczny został wyprodukowany z wykorzystaniem ogniw fotowoltaicznych, w których przypadku Panaconic odnotował w ubiegłym roku rekordową sprawność na poziomie 25,6 proc.
Najlepsze moduły Panasonica, które znajdują się w seryjnej produkcji, to moduły serii HIT o mocy 330 W, których sprawność wynosi 19,7 proc.
SolarCity ma produkować w Buffalo moduły fotowoltaiczne o mocy 1 GW rocznie. Na razie nie wiadomo, jaką część produkcji będą stanowić – obok tradycyjnych modułów – solarne dachówki. Fabryka w Buffalo ma ruszyć z produkcją w przyszłym roku. Do tego czasu SolarCity powinno już być częścią Tesli.
Na razie nie wiadomo również, jaka będzie cena Solar Roof. Elon Musk zapowiedział jedynie, że koszt takiej inwestycji będzie niższy od kosztu budowy tradycyjnego dachu i sumy wydatków na energię elektryczną, nie precyzując jednak, w jakim okresie.
Elon Musk zaprezentował przy okazji nową generację magazynu energii Powerwall, który razem z Solar Roof ma umożliwić uzależnienie się gospodarstw domowych od energii z sieci i bazowanie w 100-procentach na energii odnawialnej produkowanej z własnego dachu.
W tym wypadku Tesla podała znacznie więcej szczegółów. Więcej o nowej generacji magazynów energii Powerwall w artykule: Tesla prezentuje nowy magazyn energii. Czym różni się od Powerwall 1?
Prezentacja Solar Roof:
red. gramwzielone.pl