Kompleks farm PV pod Włodawą z prestiżową nagrodą

Kompleks farm PV pod Włodawą z prestiżową nagrodą
Kompleks elektrowni fotowoltaicznych k. Włodawy. Fot. Grupa SIS

Zbudowany pod Włodawą kompleks innowacyjnych farm fotowoltaicznych, należących do Stowarzyszenia Inicjatyw Samorządowych z Lublina, otrzymał prestiżową nagrodę „Ekolaur” w jubileuszowej XV edycji konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii” w kategorii „Ochrona powietrza, Odnawialne źródła energii”

Nagrodę przyznała Polska Izba Ekologii skupiająca największe firmy i instytucje działające na rzecz ochrony środowiska. Polska Izba Ekologii organizuje konkurs „Ekolaury” od 2002 r., promując najefektywniejsze działania i prace podejmowane na rzecz ochrony środowiska. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji, organizacji pozarządowych i samorządów. Przewodniczącym organizującej konkurs Rady Polskiej Izby Ekologii jest b. minister środowiska Czesław Śleziak.

Kapituła konkursu „Ekolaury Polskiej Izby Ekologii” w 15-edycji przyznała 13 ekolaurów oraz 10 wyróżnień. Nagroda w kategorii „Ochrona powietrza, Odnawialne źródła energii” została przyznana dla zrealizowanej w ubiegłym roku inwestycji mającej na celu budowę kompleksu instalacji fotowoltaicznych pod Włodawą, których łączna moc sięgnęła 2 MW.

REKLAMA

W projekcie wykorzystano 4 rodzaje konstrukcji oraz 6 rodzajów modułów fotowoltaicznych, a także dodatkowe rozwiązania poprawiające sprawność, bezpieczeństwo, bezawaryjności i zarządzanie. Zainstalowano także magazyn energii, który ma zasilać infrastrukturę farmy fotowoltaicznej w okresach, gdy nie pracują instalacje fotowoltaiczne.

REKLAMA

 [Projekt] pozwala na testowanie w skali przemysłowej na 10–ciu modelach – każdy od 30 kW do nawet 300 kW – wydajności, efektywności i skuteczności różnych rozwiązań, a tym samym znalezienie odpowiedzi na pytanie: co najlepiej sprawdza się w naszym klimacie i pod naszą szerokością geograficzną – komentuje Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych (SIS).

– To dziś niewątpliwie największe i najnowocześniejsze w Polsce laboratorium technologii pozyskiwania energii ze słońca w skali przemysłowej, które ma osiągać nawet 120 proc. wydajności w porównaniu z innymi tradycyjnymi farmami – zapewniał Krzysztof Szydłowski, prezes Grupy SIS.

Więcej na temat tej inwestycji w artykule: Lubelskie: powstała farma PV o mocy 2 MW, różne typy modułów i konstrukcji.

red. gramwzielone.pl