Tak może wyglądać farma fotowoltaiczna nowej generacji

Tak może wyglądać farma fotowoltaiczna nowej generacji
Sytem NX Fusion Plus. Grafika: NEXTracker

Amerykańska firma NEXTracker, która do tej pory specjalizowała się w produkcji trackerów dla farm fotowoltaicznych, zaprezentowała nowe rozwiązanie dla takich instalacji, które zawiera funkcję magazynowania energii i ma zwiększyć korzyści płynące z funkcjonowania farm fotowoltaicznych nie tylko dla ich właścicieli, ale także dla systemu elektroenergetycznego.

Jak wynika z zestawienia wykonanego przez firmę konsultingową GTM Research, NEXTracker wskoczył w ubiegłym roku na pozycję globalnego lidera w sprzedaży systemów nadążnych (tzw. trackerów) dla farm fotowoltaicznych, sprzedając w 2015 r. trackery dla elektrowni PV o łącznej mocy 5 GW, co zapewniło mu 24-procentowy udział w globalnym rynku. W ubiegłym roku amerykański producent trackerów został przejęty przez firmę Flextronics za 330 mln dolarów.

Teraz NEXTracker rozszerza swoją ofertę o system o nazwie NX Fusion Plus zawierający – obok trackera – także inwerter i magazyn energii, a także specjalistyczne oprogramowanie pozwalające na lepsze planowanie uzysków i zarządzanie energią, która jest oddawana do sieci w ramach tzw. load shifting.

REKLAMA

Każdy z szeregów paneli o łącznej mocy 25 kW ma być wyposażony w osobny inwerter stringowy firmy Ideal Power, a także magazyn energii o pojemności 25 kWh i mocy 10 kW. Co ciekawe, w tym wypadku NEXTracker nie postawił na zdecydowanie najpopularniejszą na amerykańskim rynku technologię litowo-jonową, ale na baterie przepływowe firmy Avalon.

W celu poprawienia prognozowania i diagnostyki w systemie NX Fusion Plus zostanie wykorzystane oprogramowanie firmy BightBox, którą NEXTracker przejął w sierpniu br.

NEXTracker zapewnia, że zmagazynowanie części energii, która jest produkowana w godzinach południowych, będzie korzystne dla właściciela farmy fotowoltaicznej z kilku powodów. Po pierwsze można w ten sposób „uratować” część energii produkowanej w godzinach południowych, która w innym przypadku zostałaby utracona ze względu na ograniczenia inwertera lub potencjalne ograniczenia w dostępie do sieci w sytuacji nadmiaru generacji z PV.

Przechowanie części energii na godziny późniejsze i oddanie jej wówczas do sieci może być korzystne dla systemu elektroenergetycznego, a zastosowanie takich systemów zwiększyłoby możliwości wykorzystania fotowoltaiki, dla której bez magazynów energii możliwości przyłączania do sieci z czasem mogą stać się ograniczone.

REKLAMA

Ponadto właściciel farmy fotowoltaicznej może zarabiać więcej na energii oddawanej do sieci w porach wieczornych – lub więcej zaoszczędzić, gdy energia jest przeznaczana na autokonsumpcję. Przy dynamicznej taryfie i szczytowym zapotrzebowaniu występującym w danym systemie w godzinach wieczornych, w którym dodatkowo zapotrzebowanie w godzinach południowych będzie zmniejszać rosnąca autokonsumpcja z PV (a taka sytuacja ma miejsce np. w Kalifornii, skąd wywodzi się firma NEXTracker) sprzedaż energii do sieci lub oszczędzanie na energii niekupionej w tym czasie z sieci, to większe zyski.

Dzienny profil zapotrzebowania na energię w systemie elektroenergetycznym Kalifornii w wybranym dniu (31 marca) Dane historyczne i prognoza wykonana przez California Independent System Operator – CAISO:

Powyższy wykres uzupełnia się z profilem oddawania do sieci energii z farmy fotowoltaicznej, w której zastosowano system NX Fusion Plus:

 

red. gramwzielone.pl