Konstrukcja idealna pod duże farmy fotowoltaiczne

Konstrukcja idealna pod duże farmy fotowoltaiczne
Fot. Corab

Po krótkim zastoju do łask wróciły duże obiekty fotowoltaiczne. Związane jest to nie tylko z rozstrzyganymi konkursami na dotacje ze środków unijnych, ale również z zakończoną aukcją OZE. Zwycięzcy przez 15 lat będą dostarczać energię do naszych domów. Potrzebują, więc wysokiej jakości rozwiązań, które zapewnią długoletnią, bezawaryjną pracę. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się konstrukcji wsporczej proponowanej przez olsztyńską firmę Corab.

Decydując się na inwestycję fotowoltaiczną, zazwyczaj zapoznajemy się z ofertą paneli i falowników. Nie zwracamy uwagi na bardzo ważny element całego zestawu – system mocowań paneli fotowoltaicznych. Tymczasem właściwie dobrana konstrukcja pozwoli na bezpieczne użytkowanie instalacji przez długie lata.

Firma Corab wprowadziła do oferty systemy wolnostojące już kilka lat temu. Dzięki współpracy z instalatorami stale je ulepsza i modyfikuje. Pod koniec ubiegłego roku wprowadzono nową konstrukcję na gruncie Corab WS-007. Producent zastosował najnowszą technologię, przełomową w dziedzinie powłok metalowych. Specjalna powłoka antykorozyjna zapewnia optymalną ochronę powierzchni przed zużyciem oraz uodparnia na rozdarcia.

REKLAMA

– Zastosowana przy produkcji systemu Corab WS-007 specjalna stal konstrukcyjna posiada aż 25-letnią gwarancję na powłokę antykorozyjną – mówi Henryk Biały, prezes Corab. – To nowość i doskonała alternatywa dla ocynkowanych konstrukcji dostępnych na naszym rynku – dodaje.

Właściwy dobór konstrukcji wsporczej ma bezpośredni wpływ nie tylko na sztywność i trwałość mocowania paneli fotowoltaicznych, ale również na szybkość i łatwość montażu. To między innymi ta cecha zdecydowała, że na konstrukcję Corab wybrał polski producent modułów fotowoltaicznych Selfa. WS-007 użyto przy instalacji fotowoltaicznej o mocy blisko 1 MW przy zakładzie produkcyjnym, wybierając właśnie WS-007 do farmy fotowoltaicznej o mocy blisko 1 MW przy zakładzie produkcyjnym Selfy w Starym Czarnowie.

– Zastosowanie konstrukcji WS-007 pozwoliło nam na skrócenie czasu montażu aż o 30 proc. – podkreśla Piotr Żurek, prezes zarządu Etexinstal, generalnego wykonawcy inwestycji. – To są bardzo duże oszczędności przy takim projekcie.

Podobnie o konstrukcji wypowiadają się inni instalatorzy.

Zastosowany w tej konstrukcji kąt nachylenia paneli 25° pozwala ustawić stoły gęściej, to ważne przy ograniczonej powierzchni przeznaczonej na inwestycję. Co również istotne, system przystosowany jest do modułów o różnych rozmiarach ramy – mówi Piotr Napierała, prezes firmy PITERN.

REKLAMA

Niejednokrotnie łatwość i szybkość montażu decyduje o ostatecznym koszcie wykonania instalacji fotowoltaicznej. Warto zwrócić uwagę, na jakich elementach oparty jest cały system. Zbyt skomplikowany i pracochłonny sposób montażu wydłuży czas całej instalacji, a tym samym zadecyduje o ostatecznym koszcie wykonania. Warto szukać rozwiązań bezpośrednio ułatwiających pracę – komentuje Jarosław Trela z Vertigo Green Energy.

Zastosowana w konstrukcji specjalna stal posiada doskonałą odporność na korozję. Żaden materiał nie gwarantuje lepszej ochrony w środowiskach zawierających chlorki lub amoniak. Dzięki wyjątkowemu składowi chemicznemu, powłoka zapewnia 10-krotnie lepszą ochronę antykorozyjną niż standardowa stal ocynkowana ogniowo. Ciekawą cechą materiału zastosowanego przy produkcji systemu jest samoregeneracja na krawędziach cięcia. Powłoka chroni odsłonięte miejsca i stopniowo przywraca właściwości ochronne materiału.

Stosując materiał nie mamy problemu ze zjawiskiem elektrokorozji – podkreśla dr Alicja Żejmo, główny konstruktor w Corab. – Takie zjawisko może wystąpić w przypadku mieszanego połączenia np. stali ocynkowanej i aluminium, które utworzą ogniwo galwaniczne. 

Należy zaznaczyć, że wybrany system jest dostosowany do warunków atmosferycznych panujących w naszym kraju, a zastosowana stal konstrukcyjna to najbardziej skuteczne rozwiązanie w surowych warunkach środowiskowych.

System mocowań WS-007 został nagrodzony na międzynarodowych targach Renexpo w Warszawie za innowacyjną technologię. Kapituła RENERGY AWARD doceniła specjalną powłokę antykorozyjną, innowacyjność systemu i długą 25-letnią gwarancję.

Produkty firmy Corab poddaje się licznym testom i badaniom. Wytwarzane są w systemie ISO 9001:2008 oraz opatrzone certyfikatem TÜV Rheinland Polska Monitoring+Testing potwierdzającym spełnienie europejskich norm jakości i zgodności z obowiązującym prawem. 
 

artykuł sponsorowany