Szpital w Bielsku-Białej z instalacją PV o mocy 400 kW

Szpital w Bielsku-Białej z instalacją PV o mocy 400 kW
Foto. Q Cells

Dzięki funduszom pozyskanym z Mechanizmu Finansowego EOG Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej będzie częściowo zasilany energią elektryczną produkowaną z fotowoltaiki.

Jak informuje wnp.pl, inwestycja to efekt projektu „Podniesienie efektywności energetycznej obiektów Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej poprzez częściową termomodernizację i zastosowanie odnawialnych źródeł energii”, którego koszt wyniósł niemal 7,1 mln zł, a który w 80-proc. został sfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014. Pokrycie wkładu własnego sfinansował WFOŚiGW w Katowicach.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 400 kW została zrealizowana przez konsorcjum firm Energia Polska i Caldoris Polska. Szacowany uzysk energii to 375 MWh rocznie. Energia produkowana z fotowoltaiki ma zaspokajać ponad 10 proc. zapotrzebowania szpitala na energię elektryczną.  

REKLAMA
REKLAMA

Jak informuje Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, instalacja składa się z 1481 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 270 W. Zlokalizowano je na terenie o powierzchni około 7 tys. m2.

Oprócz montażu instalacji fotowoltaicznej, w ramach projektu sfinansowano m.in. wymianę ponad 4,6 tys. opraw oświetleniowych na oprawy typu LED, a także przeprowadzono działania termomodernizacyjne polegające na dociepleniu stropodachów o powierzchni 8,7 tys. m2 i wymianie uszczelek na silikonowe w 1050 oknach.

Dzięki realizacji tych inwestycji Wojewódzki Szpital w Bielsku-Białej chce wygenerować roczne oszczędności na energii elektrycznej i cieplnej na poziomie 400 tys. zł. 

red. gramwzielone.pl