Udział fotowoltaiki w miksie energii tego kraju przekroczył 10 proc.

Udział fotowoltaiki w miksie energii tego kraju przekroczył 10 proc.
Tegucigalpa, Honduras. Fot. Nan Palmero, flickr cc

Udział fotowoltaiki w miksie energetycznym Hondurasu przekroczył w ubiegłym roku 10-proc. To najlepszy wynik na świecie wśród państw, które nie są położone na wyspach.

Państwowy koncern energetyczny ENEE (Empresa Nacional de Energia Electrica) podał, że udział fotowoltaiki w miksie wytwarzania energii elektrycznej Hondurasu w ubiegłym roku wyniósł 10,2 proc. Udział wszystkich odnawialnych źródeł energii wyniósł natomiast 52 proc.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej zużycie energii w tym liczącym ponad 7 mln mieszkańców kraju wynosi rocznie około 5,5 TWh.

REKLAMA
REKLAMA

Honduras to lider Ameryki Środkowej pod względem zainstalowanego potencjału fotowoltaiki, który na koniec ubiegłego roku wyniósł według ENEE 433 MW.

Według Międzynarodowej Agencji Energi Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), na koniec 2015 r. na potencjał OZE w Hondurasie składały się elektrownie wodne o mocy 627,9 MW, elektrownie wiatrowe  o mocy 176 MW, elektrownie biomasowe o mocy 170,6 MW, a także elektrownie fotowoltaiczne o mocy 455 MW. Dane IRENA różnią się w tym zakresie od potencjału podanego przez ENEE, który informuje że w 2015 r. moc elektrowni fotowoltaicznych w Hondurasie wynosiła 388 MW, a w roku 2016 wzrosła o 45 MW.

Dla porównania, udział fotowoltaiki w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Unii Europejskiej wynosi koło 4 proc. Europejskimi liderami w 2015 r. były Włochy, Grecja i Niemcy z udziałem na poziomie 7-8 proc. Pozostałe kraje UE odnotowały udział niższy od 4 proc. – najbliżej tego poziomu w 2015 r. była Belgia.

red. gramwzielone.pl