Vattenfall postawi koło wiatraków elektrownie PV. Sfinansuje je z crowdfundingu

Vattenfall postawi koło wiatraków elektrownie PV. Sfinansuje je z crowdfundingu
Fot. Nuon

Holenderska firma Nuon należąca do szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall zapowiedziała, że obok posiadanych w Holandii farm wiatrowych zbuduje elektrownie fotowoltaiczne, a w planach jest też montaż magazynów energii. Co ciekawe, inwestycje będą realizowane również w ramach crowdfundingu.

Farmy fotowoltaiczne, które powstaną przy znajdujących się w Holandii wiatrakach firmy Nuon, mają osiągnąć wstępnie moc 70 MW i będą się składać z przynajmniej 250 tys. modułów fotowoltaicznych. Na początku ma powstać sześć tego rodzaju instalacji – w Eemshaven, Hemweg, Velsen, Wieringermeer, Oudendijk oraz Haringvliet.

Największa farma fotowoltaiczna ma powstać w Wieringermeer, gdzie Nuon planuje również budowę swojej największej farmy wiatrowej. Jej konstrukcja ma się rozpocząć jesienią tego roku.

REKLAMA

Nuon informuje, że Vattenfall wcześniej testował podobne rozwiązania w Walii, łącząc generację wiatrową i słoneczną, a rezultaty były na tyle dobre – potwierdziły synergię i komplementarność obu źródeł – że zdecydowano się skopiować to rozwiązanie również w Holandii.

Holenderska spółka Vattenfall zapewnia, że kolejnym krokiem będzie budowa magazynów energii, które pozwolą na zgromadzenie nadwyżek energii produkowanej z wiatraków i panel fotowoltaicznych.

Nuon ma sfinansować inwestycje w farmy fotowoltaiczne, oferując swoim klientom i mieszkańcom okolicznych miejscowości zakup udziałów w ramach crowdfundingu realizowanego na platformie OpenPlanetCrowd.com.

REKLAMA

Spółka testowała już podobne rozwiązanie umożliwiając swoim pracownikom stanie się współwłaścicielami zainstalowanych przez Nuon dwóch mniejszych systemów fotowoltaicznych. Gwarantowaną stopę zwrotu określono na 1,5 proc. Zdobyte w ten sposób doświadczenia mają posłużyć przy wdrażaniu podobnego modelu przy większych inwestycjach.

Obecnie Nuon posiada w Holandii elektrownie wiatrowe o mocy około 166 MW, na co składa się 189 turbin.

W ubiegłym roku wyprodukowały one energię odpowiadającą zapotrzebowaniu ponad 160 tys. holenderskich gospodarstw domowych. Produkcja za 2016 r. wyniosła 568 mln kWh i była niższa od produkcji za 2015 – ze względu na warunki pogodowe – aż o 160 mln kWh.

Nuon posiada też w Holandii dwie elektrownie wodne, które odpowiadają za około połowę produkcji energii wodnej w tym kraju, generując energię odpowiadającą zapotrzebowaniu około 23 tys. gospodarstw domowych. Elektrownie wodne Nuon wyprodukowały w ubiegłym roku razem około 70 mln kWh energii elektrycznej.

Co ciekawe Nuon posiada już instalacje do produkcji energii słonecznej, ale z wykorzystaniem kolektorów słonecznych. Instalacja w Almere składająca się z 520 kolektorów wyprodukowała w ubiegłym roku 9263 GJ energii. To – jak zapewnia Nuon – wystarcza do zaspokojenia w ciepło około 250 gospodarstw domowych.

Spółka podkreśla, że aby lepiej planować przyszłą generację z odnawialnych źródeł energii, zatrudniła zespół siedmiu meteorologów.

red. gramwzielone.pl