Polacy aresztowani za kradzież inwerterów fotowoltaicznych w Niemczech

Polacy aresztowani za kradzież inwerterów fotowoltaicznych w Niemczech
Fot. Volkswagen

Współpraca jednostek niemieckiej i polskiej policji w sprawie kradzieży modułów i inwerterów fotowoltaicznych z elektrowni PV położonych na terenie Niemiec poskutkowała kolejnymi aresztowaniami.

Powołany w celu tropienia złodziei paneli fotowoltaicznych specjalny oddział policji z Brandenburgii wraz z jednostką Centralnego Biura Śledczego Policji z Zielonej Góry aresztował czterech mieszkańców Wojciechowa, w wieku od 35 do 36 lat, którzy są podejrzani o włamywanie się na teren farm fotowoltaicznych w różnych częściach Niemiec i kradzież znajdujących się na nich modułów i inwerterów.

Prowadzone dochodzenie zaowocowało zatrzymaniem samochodu dostawczego wypełnionego 21 inwerterami fotowoltaicznymi, których wartość wyceniono na 200 tys. euro.

REKLAMA
REKLAMA

Dodatkowo aresztowano właściciela elektrowni fotowoltaicznej, do którego miał trafić skradziony sprzęt i który wcześniej miał kupić kilkaset skradzionych w Niemczech modułów.

Jak informuje „PV Magazine”, dochodzenie w sprawie kradzieży na farmach PV w Niemczech jest prowadzone przez niemiecką i polską policję od sierpnia 2016 r. Wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku, poskutkowało aresztowaniem grupy 15 osób podejrzanych o kradzieże na niemieckich farmach fotowoltaicznych.

Policja z Brandenburgii informuje, że liczba kradzieży notowanych na farmach fotowoltaicznych w tym landzie zmniejsza się. W 2015 r. odnotowano 60 przypadków kradzieży, a w ubiegłym roku 40. W tym roku nie odnotowano jeszcze kradzieży.

red. gramwzielone.pl