SolarWorld sprzedaje udziały w fabryce litu

SolarWorld sprzedaje udziały w fabryce litu
Fot. Gramwzielone.pl (C)

SolarWorld utworzy spółkę joint-venture o nazwie Deutsche Lithium GmbH, w której połowę udziałów obejmie firma Bacanora Minerals.

Joint-venture zajmie się eksploatacją złóż litu w pobliżu niemiecko-czeskiej granicy, położonych niedaleko miasta Freiberg, w którym SolarWorld produkuje ogniwa i moduły fotowoltaiczne. Złoża litu w pobliżu miejscowości Zinnwald SolarWorld eksploatuje od roku 2011. 

Kilka lat temu, przy okazji uruchamiania fabryki litu, SolarWorld informował, że odkryte w Saksonii złoża należą do 10 największych na świecie, skoncentrowanych złóż litu, a popyt na ten surowiec może w najbliższych latach mocno rosnąć wraz z rozwojem rynku samochodów elektrycznych czy technologii magazynowania energii, dla którego podstawową technologią stają się baterie litowo-jonowe.

REKLAMA
REKLAMA

Za udziały w joint-venture z SolarWorld koncern Bacanora Minerals ma zapłacić około 5 mln euro. Niemiecka firma podała, że Bacanora posiada opcję wykupienia pozostałych udziałów w Deutsche Lithium GmbH w okresie do 24 miesięcy, za cenę rzędu kilkudziesięciu milionów euro.

W ubiegłym roku SolarWorld zaprezentował bazujący na bateriach litowo-jonowych system magazynowania energii o nazwie SunPac, o pojemności od 2 kWh do 10 kWh. SolarWorld zapewnia o możliwości wykonania 10 tys. cykli ładowania i żywotności na 20 lat. Gwarancja na produkt wynosi 10 lat.

Wiadomo, że oferta domowego magazynu energii SunPac LiOn to efekt współpracy SolarWorld ze znanym dostawcą baterii. SolarWorld nie podaje jednak jego nazwy.

red. gramwzielone.pl