Policja rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT na panelach PV

Policja rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT na panelach PV
Fot. Centralne Biuro Śledcze Policji w Lublinie

Centralne Biuro Śledcze Policji z Lublina informuje o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzeniami VAT m.in. poprzez obrót ogniwami i modułami fotowoltaicznymi.

CBŚP z Lublina informuje, że w związku z prowadzonym śledztwem, które realizowano we współpracy z wywiadem skarbowym UKS w Lublinie, zatrzymała 13 osób, a także zabezpieczono m.in. ogniwa i panele fotowoltaiczne.

Funkcjonariusze ustalili, że stworzone zostały podmioty gospodarcze. Uczestniczyły one w obrocie bejcą ognioodporną, panelami słonecznymi i ogniwami fotowoltaicznymi z innymi podmiotami, które faktycznie funkcjonowały na rynku. Towary miały być sprowadzane z Czech i Słowacji. Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT i towarzyszących im przelewów bankowych, dokumentowany był fikcyjny obrót towarami. Takie nierzetelne dokumenty potwierdzające fikcyjny obrót handlowy były podstawą ubiegania się o zwrot nienależnego podatku – podaje CBŚP z Lublina.

REKLAMA
REKLAMA

Lubelska policja informuje, że zatrzymania miały miejsce w województwach lubelskim, mazowieckim, śląskim, opolskim i wielkopolskim. CBŚP z Lublina miało ustalić, że w tą działalność zaangażowane były osoby, które wcześniej trudniły się przestępczością kryminalną, w tym wymuszeniami i rozbojami.

Skarb Państwa na działalności przestępców miał stracić najmniej 5 mln złotych. CBŚP z Lublina informuje jednak, że „sprawa jest rozwojowa” i nie wyklucza kolejnych aresztowań, a straty Skarbu Państwa mogą być znacznie większe.

red. gramwzielone.pl