Chińczycy potwierdzają budowę 13 farm fotowoltaicznych w Polsce

Chińczycy potwierdzają budowę 13 farm fotowoltaicznych w Polsce
Fot. T-Solar

Chiński deweloper farm fotowoltaicznych ReneSola, który jest jednym z największych wygranych w pierwszej polskiej aukcji dedykowanej fotowoltaice, potwierdza, że w tym roku zamierza uruchomić w naszym kraju wszystkie farmy fotowoltaiczne, na które otrzymał wsparcie.

W pierwszej aukcji dla fotowoltaiki, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził 30 grudnia 2016 r., ReneSola zabezpieczyła prawo do sprzedaży energii po cenie 408,8 PLN/MWh w przypadku 13 projektów farm fotowoltaicznych. Wiadomo, że te projekty są zlokalizowane w południowej Polsce i że moc każdego z nich wynosi 1 MW.

Chińska firma w komunikacie na temat planów budowy nowych farm fotowoltaicznych w tym roku zapewnia, że chce zrealizować wszystkie projekty, na które otrzymała wsparcie w aukcji w Polsce, co ma nastąpić do grudnia br.

REKLAMA

W sumie Chińczycy chcą uruchomić w tym roku na całym świecie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 552,2 MW, z czego 334,7 MW ma już być w trakcie budowy. ReneSola dodaje, że wśród projektów będących w fazie konstrukcyjnej nie ma jeszcze projektów w Polsce.

REKLAMA

ReneSola chce w tym roku uruchomić farmy fotowoltaiczne o mocy 393 MW w Chinach, a także zrealizować projekty w USA (108 MW), Wielkiej Brytanii (14,3 MW), Turcji (12,7 MW), Kanadzie (8,9 MW) i Francji (2,3 MW).

Aukcja, którą Urząd Regulacji Energetyki przeprowadził w dniu 30 grudnia br., objęła m.in. projekty farm fotowoltaicznych o mocy do 1 MW. Wygrały 84 oferty ze 152 skutecznie zarejestrowanych w Internetowej Platformie Aukcyjnej. Oprócz ofert na sprzedaż energii z farm fotowoltaicznych wygrało również kilka ofert dotyczących sprzedaży energii z pojedynczych elektrowni wiatrowych.

Minimalna i maksymalna cena, po jakiej w tej aukcji została sprzedana energia, wynosi odpowiednio 253,5 zł/MWh i 408,8 zł/MWh. Najwyższą cenę zapewniła sobie właśnie ReneSola.

Łączna ilość sprzedanej energii w aukcji, w której wsparcie otrzymały projekty PV, wyniesie 1 567 288,818 MWh, a jej wartość sięgnie 554 474 643,01 zł. Ostatnia energia zostanie sprzedana w 2033 r.

red. gramwzielone.pl