Solliance: ogniwo perowskitowe w procesie R2R ze sprawnością 12,6 proc.

Solliance: ogniwo perowskitowe w procesie R2R ze sprawnością 12,6 proc.
Fot. Solliance

Naukowcy uczestniczący w europejskim projekcie Solliance pochwalili się wyprodukowaniem ogniwa fotowoltaicznego w technologii perowskitowej o sprawności 12,6 proc., które powstało w procesie, który jak zapewniają jest gotowy do przeniesienia do seryjnej produkcji.

Solliance zapewnia, że ogniwa perowskitowe, nad którymi pracuje, będzie można z łatwością przenieść do seryjnej produkcji, a dzięki ich małej wadze i częściowej transparentności są one doskonałym materiałem dla segmentu fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami.

Ogniwa perowskitowe, których opracowaniem chwali się Solliance, powstają na opracowanej w tym celu linii produkcyjnej, dzięki której można wytwarzać ogniwa na folii o szerokości 30 cm z liniową prędkością 5 metrów na minutę.

REKLAMA

Zaletą procesu produkcji ma być relatywnie niska temperatura poniżej 120 st. C., co przekłada się na efektywność kosztową, a także niskie koszty wykorzystywanych materiałów.

Pilotażowa linia produkcyjna R2R (roll-to-roll) została opracowana przy wsparciu firm VDL ETG, Smit Thermal Solutions, a także Bosch-Rexroth.

REKLAMA

Ronn Andriessen z Solliance zapewnia, że w zasięgu jest opracowanie modułów fotowoltaicznych bazujących na perowskitach o sprawności powyżej 15 proc. i to przy wykorzystaniu tanich materiałów i efektywnego kosztowo procesu produkcji.

Rekord sprawności wytworzonego w laboratorium ogniwa perowskitowego jest zbliżony do najlepszych ogniw produkowanych w powszechnie stosowanych na rynku technologiach krystalicznych i wynosi 22,1 proc.

Przeniesienie wyników badań do seryjnej produkcji i na większą powierzchnię wiąże się jednak ze spadkiem sprawności wypracowanych w laboratoriach rozwiązań. Ponadto w przypadku perowskitów nadal problemem pozostaje szybka degradacja ich sprawności.

Postępu w zakresie przenoszenia perowskitów na większe powierzchnie dokonało w ubiegłym roku Solliance, które opracowało moduł perowskitowy o powierzchni apertury 168 cm2, złożony z 25 ogniw, którego sprawność sięga 10 proc.

W ramach Solliance współpracuje około 250 naukowców z czołowych europejskich instytutów badawczych: ECN, imec, TNO, Holst Centre, TU/e, Forschungszentrum Jülich, a także uniwersytetów w Hasselt i Delft. Po stronie biznesowej partnerami Solliance są firmy Nano-C, Solartek, DyeSol i Panasonic.

red. gramwzielone.pl