Przełom w rozwoju technologii XTPL

Przełom w rozwoju technologii XTPL
Filip Granek, CEO XTPL

Wrocławska spółka XTPL, opracowująca technologię ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów, dokonała właśnie kolejnego przełomu, zmniejszając szerokość drukowanych linii do 124 nanometrów. XTPL zapewnia, że cały proces wytwarzania linii jest całkowicie powtarzalny i że dzięki temu może rozpocząć proces komercjalizacji swojej autorskiej technologii.

Technologia, nad którą pracuje XTPL, ma znaleźć zastosowanie w przemyśle fotowoltaicznym, służąc do produkcji elastycznych ogniw PV. Ich niezbędnym elementem są przezroczyste warstwy przewodzące – transparentne dla światła i jednocześnie doskonale przewodzące prąd elektryczny. XTPL rozwija przełomową technologię precyzyjnego druku nanomateriałów, która umożliwia wytwarzanie właśnie takich warstw.

Do tej pory drukowaliśmy linie, które były 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Dziś są cieńsze 400 razy. To dla nas ogromny krok, który pokazuje, jak rewolucyjna jest nasza metoda. Cieńsze linie otwierają przed nami możliwości zupełnie nowych zastosowań technologii XTPL. Dodatkowo możemy z całą odpowiedzialnością popartą dowodami powiedzieć, że zbudowany przez nas zespół badawczo-rozwojowy osiąga ogromne postępy w procesie kontroli i rozwoju procesu druku. Skala nanometrów, w której operujemy, jest bardzo atrakcyjna ze względu na swój potencjał, ale jednocześnie trudna. Nam udało się zapanować nad procesem druku nanomateriałów i sprawić, że stał się on powtarzalny – tłumaczy dr Filip Granek, CEO XTPL.

REKLAMA

Spółka zapewnia, że dzięki uzyskanej powtarzalności i kontroli druku jest już gotowa do testów swojej technologii we współpracy z potencjalnymi klientami.

Opowiadamy o technologii XTPL podczas wielu międzynarodowych spotkań i konferencji. Właściwie od samego początku widzieliśmy duże zainteresowanie naszym rozwiązaniem, dostaliśmy listy intencyjne od największych graczy świata fotowoltaiki, między innymi od Trina Solar. Wszystkie te firmy czekały jednak na moment, w którym będziemy gotowi przetestować wraz z nimi naszą technologię w procesie produkcji konkretnych rozwiązań. Ta chwila właśnie nadeszła – dodaje Filip Granek.

REKLAMA

XTPL podkreśla, że jego technologia jest szczególnie atrakcyjna właśnie dla producentów paneli fotowoltaicznych i wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Światło wchodzące do ogniwa słonecznego w obecnie produkowanych urządzeniach odbija się od linii przewodzących. Natomiast linie XTPL są tak cienkie, że promienie słoneczne nie odbijają się, a jedynie załamują, co zwiększa absorbcję energii słonecznej.

W przypadku urządzeń mobilnych światło emitowane przez nie trafia na przeszkodę w postaci przewodów. Cienkie linie przewodzące XTPL sprawiają, że światło ma do pokonania mniejszą przeszkodę, przez co przy zużyciu mniejszej ilości energii można uzyskać tę samą jasność wyświetlacza. To przekłada się na żywotność baterii.

Firma XTPL nad swoim wynalazkiem pracuje w laboratoriach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Zespół tworzący firmę składa się z naukowców i technologów o interdyscyplinarnym, skumulowanym, 80-letnim doświadczeniu w zakresie chemii, fizyki, elektroniki, inżynierii materiałowej. Technologia ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów jest chroniona zgłoszeniem patentowym.

XTPL SA sygnalizuje, że chce zadebiutować na rynku NewConnect w pierwszej połowie tego roku. Już teraz można kontaktować się z firmą, aby dowiedzieć się więcej o spółce oraz przewidzianej emisji akcji.

Więcej o planach XTPL w wywiadzie Gramwzielone.pl z dr Filipem Grankiem, CEO polskiej firmy: Niższe koszty i większa wydajność PV dzięki technologii opracowanej przez Polaków.

red. gramwzielone.pl