Engie proponuje rekordowo niską cenę za energię z PV

Engie proponuje rekordowo niską cenę za energię z PV
Fot. Solairdirect

Francuski deweloper farm fotowoltaicznych Solairdirect, który od 2015 r. jest częścią francuskiego koncernu energetycznego Engie, zapoponował rekordowo niską cenę za energię w aukcji zorganizowanej w indyjskim stanie Andhra Pradesh.

Cena zawarta przez Solairdirect w ofercie na budowę elektrowni fotowoltaicznej o łącznej mocy 250 MW, na poziomie ok. 0,0486 USD/kWh (3,15 INR/kWh), jest o kilka procent niższa od poprzedniego rekordu, który odnotowano na indyjskim rynku.

Zgodnie z zasadami aukcji przeprowadzonej w indyjskim stanie, francuski deweloper ma 13 miesięcy na uruchomienie produkcji energii od momentu podpisania umowy PPA.

REKLAMA

W aukcji, w której udział wziął również m.in. chiński potentat rynku fotowoltaicznego Canadian Solar, najwyższa z zakwalifikowanych do wsparcia ofert zakładała sprzedaż energii za 4,68 INR/kWh, czyli za około 0,0723 USD/kWh.

Do tej pory najniższą ofertę w aukcjach dla fotowoltaiki organizowanych w Indiach odnotowano kilka tygodni wcześniej w aukcji zorganizowanej w stanie Madhya Pradesh, w przypadku której najniższa oferta zakładała sprzedaż energii z farmy fotowoltaicznej o mocy 750 MW za 3,3 INR/kWh, czyli za około 0,0494 USD/kWh.

REKLAMA

Solairdirect realizuje w Indiach projekty fotowoltaiczne o potencjale liczonym w setkach MW. Pierwszą aukcje francuska firma wygrała tam już pod koniec 2011 r., oferując wówczas cenę za energię wynoszącą 7,49 INR/kWh. Od tamtego czasu średnia cena energii oferowanej przez francuską firmę w indyjskich aukcjach spadła o ponad połowę.

Firma należąca do francuskiego potentata energetycznego Engie buduje farmy fotowoltaiczne również m.in. w RPA i Chile.

We Francji Engie wygrało ostatnio aukcję dla fotowoltaiki, dzięki której zbuduje 10 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 78 MW. W tej aukcji średnia cena za energię, którą zaproponowali inwestorzy w przypadku zwycięskich ofert, wyniosła 62,5 EUR/MWh.

Na rodzimym rynku Engie posiada projekty zrealizowanych bądź będących w trakcie realizacji projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 0,5 GW. Do francuskiego koncernu należą również farmy wiatrowe o łącznej mocy 1,73 GW oraz elektrownie wodne o mocy 3,82 GW. 

red. gramwzielone.pl