Najwięksi producenci trackerów fotowoltaicznych za 2016

Najwięksi producenci trackerów fotowoltaicznych za 2016
Fot. NEXTracker

Amerykańska firma konsultingowa GTM Research przedstawiła zestawienie największych producentów systemów fotowoltaicznych, czyli tzw. trackerów wykorzystywanych w elektrowniach fotowoltaicznych, pod względem sprzedaży wygenerowanej w 2016 r.

Jak wynika z danych GTM Reserach, w ubiegłym roku zdecydowanymi liderami globalnego rynku trackerów okazały się firmy z USA, co można powiązać z rozwojem amerykańskiego potencjału naziemnych farm fotowoltaicznych, w których często są wykorzystywane jednoosiowe systemy nadążne zwiększające uzyski energii dzięki przesuwaniu modułów fotowoltaicznych w osi poziomej i ustawianiu ich pod optymalnym kątem względem położenia słońca.

Liderem globalnego rynku z udziałem w sprzedaży na poziomie 30 proc. okazał się – podobnie jak rok wcześniej – amerykański NEXTracker, który zwiększył swój udział z 24-procentowego udziału odnotowanego w zestawieniu za rok 2015.

REKLAMA

NEXTracker podaje, że w 2016 r. sprzedał systemy trackerów odpowiadające potencjałowi instalacji fotowoltaicznych na poziomie 7,4 GW (DC), z czego większość, bo aż 7,385 GW (DC) trafiło na rynek amerykański, na którym NEXTracker odnotował 41-procentowy udział w rynku jednoosiowych trackerów.

REKLAMA

Amerykański producent zapowiada teraz ekspansję w Indiach i uruchomienie tam produkcji, co ma skrócić o połowę czas dostawy dla realizowanych w Indiach projektów PV. Do tej pory Amerykanie dostarczyli lub są w trakcie dostaw trackerów dla ponad 20 projektów realizowanych na rynku indyjskim, na którym pod koniec ubiegłego roku łączny potencjał zainstalowanych elektrowni fotowoltaicznych przekroczył 10 GW.

Drugi w zestawieniu globalnym, który przygotowało GTM Research, z udziałem 17 proc. był Array Technologies, a trzeci z udziałem 10 proc. First Solar, którego podstawową działalnością jest rozwój projektów fotowoltaicznych i produkcja cienkowarstwowych modułów PV, w czym amerykańska firma jest globalnym liderem.

Kolejne miejsca w rankingu największych producentów systemów nadążnych zajęły firmy Convert Italia, Arctech Solar, SunPower, Soltec, Grupo Clavijo, Scorpius Trackers, Sun Action Trackers, Mahindra Susten, Exosun oraz Sun Link. Udział pozostałych producentów w globalnym rynku trackerów w ubiegłym roku wyniósł 10 proc.

GTM Research zwraca uwagę, że w porównaniu do 2015 r., w roku ubiegłym roku udział w globalnym rynku czterech największych producentów zmalał z 74 proc. do 64 proc., co może wynikać rosnącej sprzedaży producentów wywodzących się z Indii i Chin.

red. gramwzielone.pl