Szczegóły oferty Geo Solar dla klientów Ikei. Instalacje średnio za 4,5 tys. zł/kWp

Szczegóły oferty Geo Solar dla klientów Ikei. Instalacje średnio za 4,5 tys. zł/kWp
Fot. IKEA

Konkurencyjna cena oraz możliwość zainwestowania w system fotowoltaiczny bez wkładu własnego przy korzystnym oprocentowaniu. Nowa oferta Ikei realizowana we współpracy z firmą Geo Solar może wyznaczyć nowe standardy na polskim rynku fotowoltaicznym, przy okazji mocno napędzając jego rozwój. 

Polska z pewnością nie jest potęgą jeśli chodzi o potencjał instalacji fotowoltaicznych. Mimo to Ikea zdecydowała się uruchomić w naszym kraju – jako czwartym na świecie po Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Holandii – sprzedaż domowych instalacji fotowoltaicznych.

Oferta, która od dzisiaj jest dostępna w polskich sklepach Ikei, może być rewolucją dla krajowego rynku fotowoltaicznego. O ile Ikea we współpracy z Geo Solar może przejąć część klientów działającym do tej pory na rynku firmom z sektora PV, mogą one na tym również skorzystać, a pojawienie się ekspozycji z modułami fotowoltaicznymi w sklepach Ikei to doskonała akcja promocyjna i edukacyjna, która może tylko poszerzyć grono zainteresowanych montażem domowych instalacji fotowoltaicznych, sprawiając przy tym, że wzrośnie odsetek Polaków odróżniających panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego.

REKLAMA

Ikea wybrała na partnera w zakresie sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych firmę Geo Solar – do tej pory mało znaną na polskim rynku solarnym, ale wchodzącą w skład znanego i bardzo aktywnego w ostatnich latach na polskim rynku OZE dewelopera farm wiatrowych Geo Renewables.

Fotowoltaiczna oferta w sklepach Ikei w naszym kraju już jest dostępna, a Geo Solar udostępnia na swojej stronie internetowej kalkulator umożliwiający prosty dobór i konfigurację instalacji fotowoltaicznej dla potrzeb i warunków konkretnego gospodarstwa domowego. Użytkownik kalkulatora finalnie otrzyma przybliżoną cenę instalacji oraz kalkulację oszczędności generowanych dzięki autoknsumpcji produkowanej energii w okresie eksploatacji liczonym na 25 lat.

Komponenty instalacji

Geo Solar podaje, na jakich komponentach będzie realizować instalacje dla klientów Ikei. Moduły fotowoltaiczne dostarczy jeden z największych producentów na świecie, wywodzący się z Chin Canadian Solar. Będą dostępne w dwóch wariantach, tradycyjnym i z czarną ramą – w obu przypadkach o mocy 280 Wp.

Na moduły ma przysługiwać 10-letnia gwarancja produktowa oraz 25-letnia gwarancja na zachowanie 80 proc. uzysku energii.

Moduły fotowoltaiczne mogą być obsługiwane przez falowniki firm Zeversolar, należącej do największego producenta falowników na świecie SMA, lub przez sprzęt zaliczanego do czołowej półki producentów falowników izraelskiego producenta SolarEdge. W pierwszym przypadku gwarancja produktowa wynosi 10 lat, a w drugim 12 lat.

Instalacja fotowoltaiczna będzie montowana na konstrukcji polskiego producenta Baks z Karczewa, który ma w ofercie konstrukcje zarówno dla dachów płaskich jak i skośnych, a także pod instalacje gruntowe. Tych ostatnich Ikea nie będzie jednak oferować. Gwarancja na konstrukcję wynosi 10 lat, a na montaż 5 lat.

W ofercie nie jest uwzględnione wykonanie instalacji odgromowej.

Cena

Ceny wskazywane przez Geo Solar uwzględniają 15-procentowy rabat przyznawany posiadaczom karty Ikea Family, której wyrobienie jest tylko formalnością, a także ujmują 8-procentowy VAT obowiązujący w przypadku montażu systemów fotowoltaicznych na dachach domów (w przeciwieństwie do instalacji na innych powierzchniach, w przypadku których VAT wynosi 23 proc.).

REKLAMA

Jak zapewnia Geo Solar, przeciętna cena instalacji fotowoltaicznych – które są oferowane w wersji od 6 do maksymalnie 54 modułów fotowoltaicznych – ma wynosić 4,5 tys. zł/kWp (w tym 8 proc. VAT).

Czym większa moc instalacji, tym niższa cena jednostkowa za zainstalowany kWp. Najtańsza instalacja pod klucz w wersji z 6 modułami fotowoltaicznymi o łącznej mocy 1,68 kWp ma kosztować ok. 10-11 tys. zł, czyli ok. 6-6,5 tys. zł/kWp.

W cenie instalacji jest wliczony 5-letni zdalny monitoring uzysków energii i serwis instalacji. Oferta Geo Solar na razie nie uwzględnia opcji ubezpieczenia.

Z czego mogą wynikać różnice w finalnej cenie instalacji – oprócz jej mocy?

Różnica ma wynikać m.in. z tego, czy zastosujemy standardowe monokrystaliczne moduły czy moduły z czarną ramą. Zastosowanie tych drugich ma podnieść cenę – według informacji przekazanych portalowi Gramwzielone.pl przez Geo Solar – o około 5 proc.

Kolejna różnica w cenie wynika z doboru falowników. Zastosowanie tańszych falowników Zeversolar zmniejszy ogólną cenę według Geo Solar o około 7-8 proc.

Ponadto wyższy koszt , według Geo Solar wynoszący około 2-3 proc. całkowitej ceny, wiąże się z wykonaniem instalacji na dachu płaskim.

Kredyt do 100 proc. kosztów

Atrakcyjność nowej oferty Ikei podnosi możliwość sfinansowania instalacji fotowoltaicznej z preferencyjnego kredytu realizowanego przy współpracy z obsługującym klientów Ikei bankiem Ikano. Ogromy plus to brak konieczności wniesienia wkładu własnego i pokrycie z kredytu do 100 proc. kosztów inwestycji. Ponadto korzystne jest oprocentowanie na poziomie ok. 5-6 proc.

Do wyboru jest kredyt z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. W pierwszym przypadku kredyt jest przyznawany na 6 proc. na okres od 12 do 60 miesięcy. Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem jest przyznawany od 60 do 180 miesięcy i w tym przypadku oprocentowanie jest uzależniony od stóp procentowych funkcjonujących na rynku. Jak zapewnia Geo Solar, w tym przypadku oprocentowanie powinno wahać się między 5 a 6 proc.

Popularyzacja – co istotne – dobrze wykonanych instalacji fotowoltaicznych za sprawą Ikei może tylko pomóc polskiemu rynkowi fotowoltaicznemu, przysparzając nowych klientów działającym na nim firmom instalacyjnym.

Kluczowe znaczenie w tym zakresie będzie mieć – musząca iść w parze z niską ceną wskazaną w tytule – jakość wykonanych instalacji i obsługi klienta. Tylko zadowoleni użytkownicy domowych systemów fotowoltaicznych przekonają do podobnych inwestycji swoich znajomych i sąsiadów.

Jak wygląda oferta z zakresu fotowoltaiki, którą Ikea wdrożyła w innych krajach? Więcej na ten temat w artykule: Geo Solar wykona instalacje fotowoltaiczne dla klientów Ikei w Polsce.

red. gramwzielone.pl