Chiński rynek PV nie zwalnia tempa. Znowu rekord instalacji

Chiński rynek PV nie zwalnia tempa. Znowu rekord instalacji
Fot. GCL

Informacje podane przez chińskie władze w zakresie potencjału instalacji fotowoltaicznych wykonanych w I kwartale br. potwierdzają, że chiński rynek PV utrzymuje niesamowite tempo rozwoju.

Chińska rządowa agencja National Energy Administration (NEA) podała, że w I kwartale br. w Chinach powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 7,21 GW, z czego 4,78 GW stanowiły systemy zaliczane do grupy przemysłowych farm PV, a pozostałe 2,43 GW to instalacje zaliczane w chińskiej nomenklaturze do grupy rozproszonej generacji, w której potencjał nowopowstałych instalacji wzrósł rok do roku aż o 151 proc.

Na koniec marca łączny potencjał elektrowni fotowoltaicznych w Chinach wzrósł do 84,63 GW, z czego instalacje zaliczane do grupy przemysłowych elektrowni fotowoltaicznych stanowiły aż 72 proc.

REKLAMA

Rekordowy dla chińskiego rynku PV był dotąd rok 2016, w którym uruchomiono systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 34,24 GW.

Po I kwartale br. Chiny ponownie zwiększyły dystans do kolejnych, największych na świecie rynków fotowoltaicznych – USA i Niemiec, w których potencjał fotowoltaiki wynosi po około 40 GW.

REKLAMA

NEA podaje ponadto, że w I kwartale br. elektrownie fotowoltaiczne w Chinach wyprodukowały w sumie 21,4 TWh energii elektrycznej, co oznacza wzrost rok do roku aż o 80 proc.

Problemem chińskiego rynku fotowoltaicznego pozostają jednak ograniczone możliwości przesyłania produkowanej energii do sieci. Z tego powodu 39 proc. wyprodukowanej z PV energii w I kwartale br. zmarnowano w prowincji Xinjiang, 19 proc. w prowincji Gansu, a odpowiednio 11 proc. i 10 proc. w prowincjach Shaanxi i Ningxia.

Wysoka dynamika rozwoju rynku fotowoltaicznego w Chinach powinna utrzymać się przynajmniej do połowy tego roku, kiedy zaplanowano kolejne cięcia taryf na sprzedaż energii z nowobudowanych instalacji fotowoltaicznych.

Obecne stawki za sprzedaż energii z przemysłowych farm fotowoltaicznych dla poszczególnych regionów wynoszą odpowiednio 0,65 CNY/kWh, 0,75 CNY’kWh oraz 0,85 CNY/kWh (od ok. 0,39 PLN /kWh do 0,52 PLN/ kWh). Energia z instalacji fotowoltaicznych z grupy generacji rozproszonej może być sprzedawana po niższej taryfie, wynoszącej około 0,42 CNY /kWh (ok. 0,25 PLN /kWh).

W 2016 r. Chińczycy zmniejszyli cel potencjału fotowoltaiki na 2020 r. z zakładanego wcześniej poziomu 150 GW do przynajmniej 105 GW. Jeśli zanotowana w I kwartale br. dynamika rozwoju chińskiego potencjału PV utrzyma się w kolejnych kwartałach, ten cel mogą osiągnąć już w tym roku.

red. gramwzielone.pl