Znowu niższa cena za energię z PV w Indiach

Znowu niższa cena za energię z PV w Indiach
Fot. Bureau of Land Management, flickr cc

Podczas kolejnej z aukcji dla fotowoltaiki organizowanych przez władze poszczególnych indyjskich stanów inwestorzy zaproponowali znowu rekordowo niskie stawki za energię.

Podczas aukcji na 500 MW w jednym z indyjskich stanów zaproponowano rekordowo niskie stawki za energię sięgające 2,44 INR/kWh, czyli około 0,14 PLN/kWh. Taka oferta została złożona przez inwestora ACME Solar na potencjał rzędu 200 MW. Drugi deweloper na liście – SBG Cleantech z udziałem azjatyckich potentatów Softbank czy Foxconn – zaproponował na pozostałe 300 MW nieznacznie wyższą stawkę 2,45 INR/kWh.

Inwestorzy, którzy wygrali aukcję, będą mieć teraz 12 miesięcy na uruchomienie produkcji energii, licząc od momentu podpisania umowy na sprzedaż energii z Solar Energy Corporation of India (SECI). Umowa obejmie zakup energii po gwarantowanej cenie na okres 25 lat.

REKLAMA

W wydanym z tej okazji komentarzu SECI podkreśla, że nie spodziewało się tak niskich stawek za energię, szacując najniższą cenę w okolicach 2,65 INR/kWh, a także zaznacza, że tak niskie ceny oznaczają, że energia słoneczna będzie tańsza niż energia z tradycyjnych elektrowni.

W przeprowadzonej również w tym miesiącu w innej z aukcji w Indiach najniższe ceny sięgnęły 2,62 INR/kWh, a podczas wcześniejszych, organizowanych w tym roku aukcji, inwestorzy proponowali stawki zbliżone do 3-4 INR/kWh.

Stawkę na poziomie 4,34 INR/kWh zaproponował m.in. fiński Fortum, a francuska firma Solairdirect z grupy Engie zaoferowała za sprzedaż energii taryfę rzędu 3,15 INR/kWh.

REKLAMA

Indie konsekwentnie realizują wyznaczony przez rząd w New Delhi cel rozwoju potencjału fotowoltaicznego, który do roku 2022 ma sięgnąć 100 GW, z tego 60 GW ma powstać w formie naziemnych farm fotowoltaicznych, a 40 GW w instalacjach dachowych.

Coraz niższe stawki za energię, które proponują inwestorzy, poddają jednak w wątpliwość opłacalność realizowanych projektów – nawet mimo wyraźnego spadku cen modułów fotowoltaicznych, który miał miejsce w ostatnich kwartałach, a także mimo poprawy warunków kredytowania, które są skłonne przyznawać instytucje finansowe.

Dodatkowym problemem, na który wskazują firmy działające na indyjskim rynku PV, jest ryzyko opóźnień w płatnościach od lokalnych operatorów ze względu na ich sytuację finansową.

Mimo to indyjski rynek PV przyciąga kolejnych inwestorów, w tym wspomniane Softbank czy Foxconn, europejskie koncerny energetyczne Enel, EDF, Engie czy Fortum, a także czołowe fundusze emerytalne z Kanady Canada Pension Plan Investment Board czy Caisse de dépôt et placement du Québec, holenderski fundusz APG czy podmioty związane z czołowymi bankami inwestycyjnymi Goldman Sachs, JPMorgan i Morgan Stanley.

Potencjał fotowoltaiki w Indiach potroił się w ciągu zaledwie ostatnich trzech lat do poziomu 12 GW. Całkowity potencjał energetyki w Indiach to około 315 GW.

red. gramwzielone.pl