Finansowanie dla wielkiego projektu PV z rekordowo niską taryfą

Finansowanie dla wielkiego projektu PV z rekordowo niską taryfą
Fot. Greencells Group, flickr cc

Konsorcjum inwestorów zamierzające wybudować w Abu Dhabi ogromną farmę fotowoltaiczną o mocy aż 1,177 GW (DC) zdobyło na nią finansowanie mimo zaoferowanej w aukcji rekordowo niskiej stawki za energię.

Globalny lider w produkcji modułów fotowoltaicznych JinkoSolar i japoński koncern Marubeni wygrały aukcję dotyczącą budowy ogromnego kompleksu fotowoltaicznego w Abu Dhabi, oferując jedną z najniższych, odnotowanych dotąd w globalnej branży PV stawek za energię rzędu 0,0294 USD/kWh (około 0,11 PLN/kWh).

Mimo tak niskiej taryfy, która będzie obowiązywać w zawartej w marcu br. na 25 lat umowie PPA z lokalnym operatorem Abu Dhabi Water and Electricity Authority, o finansowym powodzeniu tego projektu przekonane są instytucje finansowe, które zgodziły się na przyznanie kredytów.

REKLAMA

Inwestycja o nazwie Sweihan Photovoltaic Independent Power Project ma zostać oddana do użytku do kwietnia 2019 r. Budowa ruszyła oficjalnie zaraz po podpisaniu umów kredytowych.

REKLAMA

Cel Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w skład których wchodzi m.in. Abu Dhabi, to produkcja połowy energii ze źródeł odnawialnych do roku 2050, a także ograniczenie zużycia energii do tego czasu o 40 proc.

JinoSolar, które poinformowało o domknięciu finansowania na ten projekt, nie wymienia nazw instytucji finansowych, które weszły w skład pożyczkodawców. Jest jedynie mowa o „konsorcjum międzynarodowych i lokalnych banków”, natomiast lokalne media z Abu Dhabi podają, że chodzi m.in. o Sumimoto Mitsui Banking Corporation, Mitsubishi UFJ, Norinchukin Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Natixis i First Abu Dhabi Bank. Wiadomo, że kwota jaką przyznają inwestorowi te instytucje, sięga 870 mln USD.

JinkoSolar to globalny lider w produkcji modułów fotowoltaicznych. Na koniec 2016 r. dysponował potencjałem produkcji 5 GW bloków i płytek krzemowych, 4 GW ogniw oraz 6,5 GW modułów fotowoltaicznych. Firma zatrudnia 15 tys. pracowników i posiada zakłady produkcyjne w Chinach, Malezji, Portugalii i RPA. 

red. gramwzielone.pl