SPE: LCOE fotowoltaiki na południu UE na poziomie 30-40 EUR/MWh

SPE: LCOE fotowoltaiki na południu UE na poziomie 30-40 EUR/MWh
Farma fotowoltaiczna Alte Kaserne. Fot. ISM / Q Cells

Taki teoretycznie może być koszt produkcji energii z farm fotowoltaicznych w krajach południowej Europy zdaniem europejskiego stowarzyszenia branży solarnej SolarPower Europe.

Analizę kosztów produkcji energii z farm fotowoltaicznych w poszczególnych europejskich krajach SolarPower Europe opiera na cenach energii osiągniętych w ostatnich aukcjach, które odbyły się w Niemczech i które były adresowane do inwestorów planujących budowę farm PV.

W aukcjach przeprowadzonych w lutym br. w Niemczech osiągnięto ceny za energię bliskie poziomu 60 EUR/MWh. SolarPower Europe policzyło, jak mogłaby różnić się ta wartość, jeśli – zachowując identyczne warunki finansowania – uwzględnić nasłonecznienie innych europejskich krajów.

REKLAMA
REKLAMA

Nieco wyższe koszty SPE szacuje w przypadku farm fotowoltaicznych lokalizowanych w pobliżu innych europejskich stolic – Warszawy, Brukseli czy Amsterdamu, a nieco niższe – w przedziale 50-60 EUR/MWh – w przypadku instalacji realizowanych w regionie Londynu, Paryża czy nawet Sztokholmu.

Natomiast zdaniem SolarPower Europe instalacje fotowoltaiczne realizowane przy podobnych założeniach finansowania jak osiągane w Niemczech, ze względu na lepsze warunki nasłonecznienia mogą produkować energię po cenie poniżej 40 EUR/MWh w Turcji, Grecji, we Włoszech czy w Hiszpanii.

W nowej edycji raportu Global Market Outlook for Solar Power, opublikowanej przed rozpoczynającymi się dzisiaj w Monachium targami Intersolar, SolarPower Europe podaje, że w ubiegłym roku w Europie zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,7 GW (wobec 8,6 GW w roku 2015), a łączny potencjał europejskiej fotowoltaiki wzrósł do 104,3 GW. 

red. gramwzielone.pl