Bruk-Bet Solar czterokrotnie zwiększył moc produkcyjną modułów PV

Bruk-Bet Solar czterokrotnie zwiększył moc produkcyjną modułów PV
Fot. Bruk-Bet Solar

Polski producent modułów fotowoltaicznych Bruk-Bet Solar zwiększył czterokrotnie moc produkcyjną swojego zakładu wytwórczego w Tarnowie, podnosząc możliwości produkcji modułów PV z 30 MW do 120 MW na rok.

W połowie ubiegłego roku Bruk-Bet Solar rozpoczął modernizację parku technologicznego do produkcji modułów fotowoltaicznych w  swoim zakładzie w Tarnowie, wykorzystując urządzenia dostarczone przez czołowego producenta sprzętu dla producentów modułów PV, szwajcarskiego Meyer Burger.

Nowe linie produkcyjne będą wykorzystywane do produkcji modułów w technologii PERC oraz modułów typu szkło-szkło.

REKLAMA

Polski inwestor zakupił od szwajcarskiego producenta system MAS3.8 z dwoma stringerami STR2000 oraz laminator NG3622 XLCP. Dzięki nowoczesnym stringerom od Meyer Burger Bruk-Bet Solar może produkować moduły z 4 i 5 ścieżkami przewodzącymi, co oprócz zwiększonej mocy produkcyjnej ma zapewniać elastyczność produkcji.

W tej branży trzeba ciągle się rozwijać i inwestować w nowe technologie. Jeśli się tego nie robi, to trudno utrzymać innowacyjność i konkurencyjność produktu. Cztery i pięć wiązek przewodzących pozwoli nam na tworzenie jeszcze wydajniejszych modułów fotowoltaicznych. Dotychczasowy standard w postaci trzech ścieżek przewodzących odszedł już do przeszłości – komentuje Paweł Bień, dyrektor zarządzający Bruk-Bet Solar.

REKLAMA

Bruk-Bet Solar zapewnia, że oprócz inwestycji w nowy park maszynowy poświęcił wiele uwagi i wysiłków w kierunku zdobycia jak najszerszego portfolio certyfikatów dla swoich produktów. Od marca polska firma może produkować moduły fotowoltaiczne z 12,18, 24, 36, 60 i 72 ogniwami z krzemu polikrystalicznego, o zakresie mocy od 45 Wp do 340 Wp.

W przypadku modułów fotowoltaicznych z krzemu monokrystalicznego polski producent może wytwarzać moduły z taką samą ilością ogniw jak we wcześniej wspomnianej technologii polikrystalicznej, jednak zakres mocy modułów monokrystalicznych zawiera się w przedziale od 45 Wp do 385 Wp.

Nasze moduły, jako jedne z niewielu w Europie, mają certyfikację na obciążenie mechaniczne do 8000 Pa, a w ciągu najbliższych kilku miesięcy powinniśmy otrzymać certyfikat na 10000 Pa. Oprócz tego posiadamy również certyfikaty na PID, LID, amoniak oraz sól. To potwierdza, że produkujemy solidne i wytrzymałe moduły fotowoltaiczne – komentuje Paweł Banuch, dyrektor produkcji w polskiej firmie. – W naszym procesie produkcyjnym stosujemy szeroki wachlarz testerów optycznych. Testujemy ogniwa jeszcze za nim włożymy je do stringerów, a dodatkowo w stringerach mamy dwie kamery o wysokiej rozdzielczości. Jedna testuje pojedyncze ogniwa, natomiast druga, skanuje cały, połączony z ogniw string. Ten komponent stringera nazywa się „String Vision System”. Przed laminacją robimy kolejny test elektroluminescencyjny całej matrycy ogniw. Na końcu procesu wytwórczego przeprowadzamy dwukrotnie test modułów w symulatorach słońca , z czego jeden symulator jest klasy A+A+A+ z firmy Endeas – dodaje Paweł Banuch.

Działający na rynku solarnym od 2011 r. Bruk-Bet Solar posiada w swojej ofercie modułówy multikrystaliczne, monokrystaliczne i BIPV (Building Integrated Photovoltaics), które są produkowane ze standardowymi ogniwami oraz ogniwami wykonanymi w technologii PERC.

Nowa linia produkcyjna pozwoli nam na podniesienie jakości oraz konkurencyjności naszych produktów na polskim jak i europejskim rynku. Staliśmy się największą polską firmą produkującą moduły fotowoltaiczne – informuje Edyta Witkowska-Grześkiewicz, pełnomocnik zarządu Grupy Bruk-Bet.

red. gramwzielone.pl