Olsztyn ma swoją farmę fotowoltaiczną

Olsztyn ma swoją farmę fotowoltaiczną
Fot. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Olsztynie

Miejska spółka wodociągowa z Olsztyna uruchomiła własną elektrownię fotowoltaiczną, dzięki której obniży koszty związane z zakupem energii z sieci.

Farma fotowoltaiczna, którą uruchomiło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Olsztynie, znajduje się na terenie 0,28 ha, a jej moc wynosi 120 kW, na co składa się 480 modułów fotowoltaicznych, każdy o mocy 250 kW, które będą obsługiwane przez 5 inwerterów trójfazowych o jednostkowej mocy 20 kW.

Miejskie przedsiębiorstwo wodociągowe z Olsztyna zakłada, że dzięki uruchomieniu farmy fotowoltaicznej zmniejszy swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną w skali roku o około 30 proc. Prognozowany roczny uzysk energii to 100 MWh.

REKLAMA
REKLAMA

Koszt inwestycji wyniósł netto 807,85 tys. zł, w ujęciu brutto 993,65 tys. zł. Jego większą część Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie pokryło z unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dotacja wyniosła 573,57 tys. zł, co stanowiło 71 proc. kosztów kwalifikowanych uwzględnionych we wniosku o unijne dofinansowanie.

Olsztyn to kolejne miasto, w którym komunalna spółka wodociągowa obniży rachunki za energię dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej.

Pierwszą taką inwestycją w kraju była uruchomiona jeszcze w 2012 r. instalacja fotowoltaiczna o mocy 311 kW w Rudzie Śląskiej. Inwestycja, którą zrealizowało Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, kosztowała 4,5 mln zł, z czego około 4 mln zł pokryła unijna dotacja. 

red. gramwzielone.pl