Australijczycy planują kolejny wielki projekt solar-plus-storage

Australijczycy planują kolejny wielki projekt solar-plus-storage
Fot. T Solar

Australijska firma Lyon Group poinformował, że zrealizuje farmę fotowoltaiczną o mocy 250 MW(AC) wraz z magazynami energii o pojemności 160 MWh. Docelowo wszystkie projekty realizowane przez tego dewelopera mają przełożyć się na budowę mocy w fotowoltaice rzędu 635 MW(AC) i potencjału gromadzenia energii na poziomie 640 MWh.

Lyon Group poinformował, że farmę fotowoltaiczną o mocy 250 MW i magazyny energii o parametrach 80 MW/160 MWh zrealizuje w regionie Nowingi, w północno-zachodniej części australijskiego stanu Virginia. Wartość tej inwestycji szacuje się na 660 mln USD. 

Jeśli ten projekt zostanie zrealizowany, będzie to największa na świecie instalacja solar-plus-storage – nie licząc innych projektów planowanych przez deweloperów z Australii, w tym kolejnych projektów Lyon Group.

REKLAMA

Chodzi o projekty Riverland i Cape York. Pierwszy zakłada budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 330 MW(AC) i magazynów energii o parametrach 100 MW/400 MWh, a w ramach drugiego ma powstać farma PV o mocy 55 MW(AC) i magazyny energii o mocy 20 MW i pojemności 80 MWh.

Budowa ma ruszyć najwcześniej we wrześniu br., a uruchomienie tych instalacji zaplanowano już na I kwartał 2018 r.

Realizacja instalacji w ramach projektu w Nowingi ma się rozpocząć w ciągu najbliższych miesięcy, a zatrudnionych przy niej będzie 250 pracowników.

Jaki model biznesowy stoi za tymi inwestycjami? Lyon Group chce zaoferować produkowaną energię i świadczenie usług związanych z magazynowaniem energii i regulacją sieci szeregowi klientów – sprzedawcom energii, wytwórcom, energochłonnym odbiorcom i innym uczestnikom rynku energetycznego.

REKLAMA

Odbiorców swoich usług australijska firma chce wyłonić w ramach aukcji i – jak zaznacza – od jej wyników będzie zależeć finalnie technologia i architektura magazynów energii.

W sumie w portfolio australijskiej firmy są znajdujące się na różnym etapie zaawansowania projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,7 GW oraz magazyny energii o mocy około 1 GW.

Plany realizacji podobnych projektów solar-plus-storage ma inna australijska firma SolarQ, która chce wybudować w stanie Queensland farmę fotowoltaiczną o mocy 350 MW(AC), mającą produkować w skali roku 735 GWh energii elektrycznej, a także magazyny energii o pojemności aż 4 GWh. Wartość tej inwestycji szacuje się na ponad 2 mld dolarów australijskich.

Z technicznego punktu widzenia mogę podać tysiące powodów, dlaczego potrzebujemy większych wolumenów magazynów energii, a największym są korzyści skali. Dostajesz bardzo dobre oferty, jeśli realizujesz duże zamówienia, ponieważ pozwalasz fabrykom pracować na pełnych obrotach – komentuje Scott Armstrong z SolarQ.

Pierwszy etap, a w nim magazyny energii o pojemności 892 MWh, SolarQ chce zrealizować do III kwartału 2018 r. W czasie budowy, która ma zająć 18 miesięcy, ma być zatrudnionych 450 pracowników.

Podsumowanie projektów planowanych przez Lyon Group:

red. gramwzielone.pl