W Korei Płd. powstanie pływająca farma PV z trackerem

W Korei Płd. powstanie pływająca farma PV z trackerem
Fot. Arirang News / Youtube

Koreański deweloper planuje budowę farmy fotowoltaicznej na zbiorniku wodnym. Nie będzie to największa tego typu instalacja na świecie, jednak zwraca uwagę niestosowany wcześniej mechanizm umożliwiający podążanie paneli fotowoltaicznym za ruchem słońca, co dodatkowo zwiększy uzyski energii.

Na zbiorniku Deoku w mieście Hwaseong w Korei Południowej firma Solkiss planuje budowę pływającej farmy fotowoltaicznej o mocy 2,67 MW. Instalacja ma zająć 78 tys. m2. 

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na wodzie przełoży się na wyższe uzyski energii dzięki efektowi ich chłodzenia przez wodę.

REKLAMA

Ostatnio ABB podał na podstawie przeprowadzonych testów, że instalacje PV na zbiornikach wodnych mogą produkować średnio o 11 proc. energii więcej niż instalacje posadowione na gruncie.

Oprócz dodatkowego uzysku osiągniętego dzięki chłodzeniu paneli fotowoltaicznych przez wodę, deweloper chce jeszcze zwiększyć produkcję energii wykorzystując mechanizm pionowego trackera.

REKLAMA

Solkiss szacuje, że dzięki zastosowaniu takiego mechanizmu uzyski energii będą wyższe średnio o 16 proc. w porównaniu do takiej samej pływającej instalacji nieposiadającej mechanizmu podążania za ruchem słońca, a także o 22 proc. w porównaniu do statycznej instalacji o takiej samej mocy, która powstałaby na gruncie.

Koreański deweloper ma już na koncie budowę podobnej, ale dużo mniejszej instalacji o mocy 465 kW (na zdjęciu). Pływający system fotowoltaiczny z mechanizmem pionowego trackera działa od 2014 r. w Anseong koło Seulu.

Obecnie największą pływającą farmą fotowoltaiczną na świecie jest instalacja w chińskiej prowincji Anhui. Jej moc sięga 40 MW. W tym samym regionie ma powstać podobna instalacja fotowoltaiczna o mocy aż 70 MW. Jej budowa już się rozpoczęła i ma się zakończyć jeszcze w tym roku.

Inny ogromny obiekt tego rodzaju powstaje w Japonii, w której powstało już wcześniej kilka mniejszych instalacji tego typu, o mocy do kilku MW. Jego moc sięgnie 13,7 MW, a za realizację odpowiada Kyocera. Największa pływająca farma fotowoltaiczna w Europie znajdują się w Wielkiej Brytanii, w Walton-on-Thames koło Londynu. Jej moc sięga 6,3 MW.

red. gramwzielone.pl