Brytyjski fundusz inwestuje w fotowoltaikę bez subsydiów

Brytyjski fundusz inwestuje w fotowoltaikę bez subsydiów
Fot. PGE Energy

Fundusz inwestycyjny Foresight Group kupił projekt dużej farmy fotowoltaicznej położonej w środkowej Portugalii. Inwestycja zostanie zrealizowana na podstawie wygranej aukcji, w której portugalski rząd nie przewidział jednak żadnych preferencji w zakresie sprzedaży energii.

Moc farmy fotowoltaicznej Vale Matanças, która powstanie w Alcácer do Sal, miejscowości położonej w regionie Alentejo, wyniesie 7,2 MW. Zwraca uwagę fakt, że produkowana przez nią energia będzie sprzedawana wyłącznie na wolnym rynku, a projekt nie posiada żadnych rządowych gwarancji czy preferencji.

Mimo to na jego zakup zdecydował się brytyjski fundusz inwestycyjny Foresight Group, który zapewnia, że chce przejmować kolejne, nieposiadające subsydiów farmy fotowoltaiczne zlokalizowane na Płw. Iberyjskim czy we Włoszech.

REKLAMA

Przy obecnym koszcie technologii, aktywa solarne mogą funkcjonować bez subsydiów, dostarczając naszym inwestorom powiększony o ryzyko poziom zwrotu. Grid parity stanowi kluczową część naszej długookresowej strategii – komentuje Carlos Rey z Foresight Group.

Brytyjski fundusz obecnie zarządza aktywami wartymi ponad 2 mld funtów, w tym farmami fotowoltaicznymi o mocy ponad 900 MW w Europie, USA i Australii.

REKLAMA

Budowa farmy fotowoltaicznej Vale Matanças, którą na terenie 18 hektarów zrealizuje hiszpański wykonawca Solarig Global Services, rozpocznie się we wrześniu br. Szacowany roczny uzysk energii to 12 GWh.

Podczas aukcji przeprowadzonej w ubiegłym roku w Portugalii licencję na realizację otrzymały projekty o łącznej mocy 180 MW, które zostaną zrealizowane w południowym regionie Alentejo. To jedno z najlepiej nasłonecznionych miejsc w Europie. Nasłonecznienie w skali roku jest tam wyższe średnio o ok. 1,5 razy niż w Polsce. 

W komunikacie wydanym z tej okazji przez rząd w Lizbonie kilkukrotnie podkreślono, że farmy fotowoltaiczne, które otrzymają licencję, będą mogły funkcjonować wyłącznie na warunkach rynkowych, a produkowana przez nie energia nie będzie podlegać subsydiowaniu. Portugalskie Ministerio da Enonomia zaznaczyło, że to odmienne podejście w porównaniu do wcześniejszych regulacji dla OZE, które skutkowały dopłatami przekraczającymi nawet 300 euro za MWh.

Największa w Europie farma fotowoltaiczna, która będzie funkcjonować poza systemem wsparcia, powstała we Włoszech. Więcej na temat tej inwestycji w artykule: 63 MWp bez subsydiów.

red. gramwzielone.pl