Fabryka paneli PV w Frankfurcie nad Odrą do likwidacji

Fabryka paneli PV w Frankfurcie nad Odrą do likwidacji
greenonetec press

Amerykański potentat w branży solarnej First Solar zamknie fabrykę paneli fotowoltaicznych w położonym na granicy z Polską Frankfurcie nad Odrą. Pracę straci ok. {więcej}1200 osób. 

First Solar, według rankingów producentów paneli fotowoltaicznych, w ubiegłym roku był w dalszym ciągu największym producentem paneli fotowoltaicznych na świecie. Sytuacja ta zapewne zmieni się w tym roku wraz z redukcją mocy produkcyjnych, którą zapowiedziały władze amerykańskiej firmy.

Zakłady First Solar są zlokalizowane w kilkunastu miejscach na świecie – m.in. we Frankfurcie nad Odrą. Jak wynika z ostatnich planów First Solar mających na celu ograniczenie kosztów i wolumenu produkcji, to właśnie niemiecka fabryka, któerj nominalna moc produkcyjna to 560 MW, ma zostać zlikwidowana w IV kwartale tego roku. W efekcie pracę przy produkcji straci 1200 osób, a liczba etatów w niemieckim oddziale zarządzania i sprzedaży zostanie zredukowana do 150. 

REKLAMA
REKLAMA

W sumie, na całym świecie First Solar chce ograniczyć liczbę zatrudnionych o 30%. Jak tłumaczą władze amerykańskiej firmy, powodem planowanej restrukturyzacji jest pogorszenie się warunków dla rozwoju fotowoltaiki w Europie – na co wpływ będą miały redukcje dopłat do produkcji energii w systemach fotowoltaicznych w Niemczech i we Włoszech – na największych rynkach solarnych na świecie. 

Dzięki restrukturyzacji, First Solar chce zaoszczędzić w tym roku 30-60 mln dol., a w latach kolejnych – 100-120 mln dol. rocznie. Jednocześnie Amerykanie zapowiadają obniżenie kosztów produkcji swoich cienkowarstwowych paneli do ok. 0,7-0,72 dol./W w tym roku, a także do 0,6-0,64 dol./W w roku 2013. 

pp,gramwzielone.pl