Włosi uruchomili dwie największe farmy PV w Ameryce Płd.

Włosi uruchomili dwie największe farmy PV w Ameryce Płd.
Fot. Enel

Włoski koncern energetyczny Enel ogłosił uruchomienie produkcji energii z dwóch wielkich farm fotowoltaicznych, które powstały w Brazylii. Włosi podają, że to największe farmy PV, które dotąd powstały w Ameryce Południowej, a ich łączna moc przekracza 0,5 GW. W planach Enel jest już budowa niemal dwukrotnie większego parku fotowoltaicznego. 

Do tej pory największą farmą fotowoltaiczną w Ameryce Południowej była farma fotowoltaiczna El Romero o mocy 246 MWp, którą hiszpański koncern Acciona zbudował na chilijskiej pustyni Atacama i która w skali roku ma wytwarzać aż 500 GWh energii elektrycznej. Uruchomiono ją w listopadzie ubiegłego roku. Budowa trwała 13 miesięcy i kosztowała 343 mln dolarów.

Wcześniej za największą inwestycję tego typu w Ameryce Płd. była uznawana, zbudowana również w Chile, farma fotowoltaiczna Finis Terra o mocy 160 MW, która w skali roku ma generować około 400 GWh energii. Tą inwestycję zrealizował kosztem 270 mln dolarów włoski koncern energetyczny Enel.

REKLAMA

Teraz włoski koncern energetyczny znowu może pochwalić się największymi farmami fotowoltaicznymi w Ameryce Płd. za sprawą uruchomienia dwóch farm PV w Brazylii, których łączna moc sięga 546 MW.

Enel Green Power Brasil Participações, brazylijska spółka włoskiego koncernu, uruchomiła farmę fotowoltaiczną Nowa Olinda o mocy 292 MW, która znajduje się w północno-wschodnim stanie Piauí, w pobliżu miejscowości Ribeira do Piauí.

Największa farma fotowoltaiczna w Ameryce Płd. składa się z 930 tys. modułów fotowoltaicznych, które rozlokowano na terenie 690 hektarów. Szacowany uzysk energii to 600 GWh w skali roku. Tyle odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 300 tys. brazylijskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Druga farma fotowoltaiczna o nazwie Ituverava, którą w Brazylii uruchomił Enel, posiada moc 254 MW i jest zlokalizowana w północno-wschodnim stanie Bahia, w pobliżu miejscowości Tabocas do Brejo Velho. Uzysk energii w skali roku ma wynosić około 550 GWh.

Enel podaje, że budowa farmy fotowoltaicznej Nowa Olinda kosztowała około 300 mln dolarów. Co ciekawe budowa mniejszej farmy fotowoltaicznej Ituverava miała być droższa, pochłaniając 400 mln dolarów.

Energia z obu farm fotowoltaicznych będzie sprzedawana na podstawie zawartej z brazylijskimi władzami na 20 lat umowy PPA. Włosi nie podają stawki, po jakiej sprzedadzą energię.

W Brazylii włoski koncern posiada już odnawialne źródła o mocy 2,276 GW, w tym 670 MW to farmy wiatrowe, 716 MW to fotowoltaika, a 890 MW to elektrownie wodne. W trakcie budowy są farmy wiatrowe o mocy 172 MW oraz fotowoltaiczne o mocy 103 MW.

Na całym świecie Enel dysponuje odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy około 39 GW, co czyni go jednym z liderów globalnego rynku OZE.

Włosi przygotowują się do budowy jeszcze większego kompleksu fotowoltaicznego niż uruchomiony ostatnio w Brazylii. W ubiegłym roku wygrali aukcję dla OZE, którą przeprowadzono w Meksyku, oferując sprzedaż energii z farmy PV o mocy aż 1 GW. Koszt tej inwestycji ma sięgnąć około miliarda dolarów. Średnia stawka za energię w tej aukcji wyniosła 45,15 dol./MWh.

red. gramwzielone.pl