Wyniki finansowe amerykańskich potentatów w branży PV

Wyniki finansowe amerykańskich potentatów w branży PV
SunPower press

Jaka jest obecna kondycja amerykańskiego przemysłu solarnego? Wiele na ten temat mogą powiedzieć {więcej}wyniki finansowe jej liderów – First Solar i SunPower.

Dwaj najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w USA podali wyniki finansowe za I kwartał. W obu przypadkach dane nie są optymistyczne. 

Przychody First Solar w pierwszych trzech miesiącach tego roku wyniosły 497 mln dol. i były o 163 mln dol. mniejsze niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Natomiast drugi największy producent paneli PV w USA – SunPower – zanotował w I kwartale spadek przychodów do poziomu 494 mln dol. w porównaniu do 625,3 mln dol. w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

REKLAMA
REKLAMA

Na amerykańskiej giełdzie Nasdaq  First Solar notował rekordowe wyniki w połowie 2008 roku, kiedy za akcję płacono nawet ponad 300 dol. Późniejszy krach finansowy doprowadził do spadku cen akcji amerykańskiego potentata o połowę, a jego akcje zaczęły systamatycznie tanieć od I kwartału zeszłego roku i obecnie kosztują już poniżej 20 dol. Natomiast akcje SunPower jeszcze w połowie ubiegłego roku kosztowały ponad 20 dol., a obecnie ich ceny kształtują się na poziomie ok. 5-6 dol. 

Na pogorszenie się kondycji obu firm z pewnością największy wpływ ma rosnąca konkurencja na rynku paneli PV – zwłaszcza ze strony producentów chińskich, a także cięcia dopłat dla operatorów systemów solarnych na kluczowych rynkach fotowoltaicznych – m.in. w Niemczech i we Włoszech.

W przypadku rynku amerykańskiego rodzima branża PV liczy, że jej sytuację może poprawić niedawne nałożenie przez amerykański Departament Handlu ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych. Czytaj więcej na ten temat na Gramwzielone.pl w artykule: USA nałożyło cła na import chińskich paneli.
pp