Francja stawia na fotowoltaikę. W PV zainwestuje kolejny potentat

Francja stawia na fotowoltaikę. W PV zainwestuje kolejny potentat
Fot. EDF Énergies Nouvelles

Francuski koncern paliwowy Total ogłosił plany budowy w ciągu dekady elektrowni fotowoltaicznych o mocy 10 GW. To tylko cześć planów francuskich koncernów związanych z energetyką słoneczną. Fotowoltaika we Francji za kilka lat przejmie udział w krajowym miksie energetycznym ostatnich elektrowni węglowych, które Francuzi całkowicie wyłączą w przyszłej dekadzie.

Dla Total to kolejny projekt związany z fotowoltaiką. W kwietniu br. francuski koncern paliwowy informował, że przejmie Direct Energie –trzeciego po EDF i Engie największego dostawcę energii we Francji.

Wraz z przejęciem Direct Energie Total, który posiada już elektrownie o mocy 900 MW, zwiększy swoją aktywność w obszarze wytwarzania energii, przejmując elektrownie gazowe o mocy ok. 800 MW oraz odnawialne źródła energii o mocy 550 MW.

REKLAMA

Dodatkowo Total przejmie projekty inwestycyjne na 400 MW w energetyce gazowej oraz realizowane we Francji projekty OZE na łączną moc 2 GW.

Wcześniej Total budował elektrownie fotowoltaiczne za pośrednictwem spółki Total Eren, utworzonej po przejęciu w ubiegłym roku niemal 1/4 udziałów francuskiego dewelopera Eren Re. Na zakup 23 proc. udziałów francuski potentat wydał 237,5 mln euro.

Działający na rynku źródeł odnawialnych od roku 2012 Eren Re zarządza elektrowniami o łącznej mocy 650 MW, a w ciągu 5 lat ma zwiększyć swój potencjał OZE do 3 GW.

Wcześniej w ubiegłym roku Total utworzył spółkę Total Solar, która będzie się zajmować budową farm fotowoltaicznych głównie w krajach rozwijających się, a także ma specjalizować się w obsłudze klientów przemysłowych

Francuski koncern jest też zaangażowany w odnawialne źródła energii poprzez działalność należącego do Total czołowego amerykańskiego producenta ogniw, modułów oraz dewelopera projektów fotowoltaicznych SunPower.

Rząd Emmanuela Macrona zapowiada teraz, że jeszcze bardziej podkręci inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne, podwajając całowitą moc udostępnianą do podziału w dotychczasowych aukcjach dla naziemnych farm PV i zwiększając ją o połowę w aukcjach dla instalacji dachowych.

REKLAMA

Najnowsza deklaracja koncernu paliwowego Total wpisuje się w plany kluczowych przedsiębiorstw francuskiej gospodarki, które chcą inwestować w fotowoltaikę. Koncern energetyczny EDF zapowiedział wcześniej, że zbuduje elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 30 GW, a plany budowy elektrowni PV na swoich obiektach mają sieci supermarketów Auchan, Carrefour, Magasins U czy Les Mosquetaires.

Z kolei francuskie ministerstwo obrony poinformowało, że udostępni pod budowę systemów fotowoltaicznych 2 tys. hektarów.

Rozwojowi fotowoltaiki we Francji mają sprzyjać wdrażane konsekwentnie przez Paryż aukcje, umożliwiając osiągnięcie celu budowy elektrowni PV o mocy 20 GW do roku 2023 w stosunku do aktualnego potencjału ok. 8 GW.

Francuzi przymierzają się także do budowy największego w Europie parku fotowoltaicznego, który miałby osiągnąć łączną moc ok. 1,2 GW, czyli 4 razy większą niż moc obecnie największej farmy fotowoltaicznej na Starym Kontynencie, która znajduje się zresztą w pobliżu francuskiej miejscowości Cestas koło Bordeaux.

Gigantyczny projekt realizowany w departamencie Lot-et-Garonne jest obecnie na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych, a poszczególne etapy mają realizować m.in. EDF, Neoen (właściciel wielkiej elektrowni fotowoltaicznej w Cestas), Engie i Total.

Inna z ciekawych inwestycji we francuskim sektorze solarnym ma powstać na terenie po zamykanej elektrowni jądrowej w Fessenheim. Paryż przygotował aukcję, w której ma rozdysponować w projektach naziemnych 200 MW, w pakietach do 30 MW, a także 100 MW w projektach dachowych – w pakietach do 8 MW.

Jak w przypadku pozostałych aukcji dla fotowoltaiki we Francji, w tej aukcji projekty zgłaszane przez kooperatywy energetyczne mogą liczyć na bonus do sprzedawanej energii w wysokości 3 euro/MWh.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.