Największa farma PV w Europie powstaje bez subsydiów

Największa farma PV w Europie powstaje bez subsydiów
Fot. Grupo Cobra

To będzie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie, a produkowana energia nie będzie objęta żadnymi preferencjami czy rządowymi gwarancjami odkupu energii. Budowa wielkiej farmy PV już się rozpoczęła, a produkcja energii zostanie uruchomiona w przyszłym roku i w tym czasie powinna to być największa instalacja tego rodzaju na Starym Kontynencie.

W położonej w hiszpańskim regionie Murcia gminie Mula na powierzchni około tysiąca hektarów rozpoczęła się budowa gigantycznej farmy fotowoltaicznej, której docelowa moc wyniesie 494 MW.

Inwestycja jest realizowana przez spółkę Cobra z hiszpańskiej grupy ACS dla inwestora – spółki Promosolar Juwi 17, S.L.U związanej z niemieckim deweloperem Juwi. Realizacja projektu rozpoczęła się już w roku 2012, a w roku 2015 uzyskano niezbędne pozwolenia od hiszpańskich władz.

REKLAMA

Wiadomo, że centralne falowniki dla tej inwestycji w standardzie 1500 V i w ilości 238, każdy o mocy 1,69 MW, dostarczy hiszpański producent Ingateam. Część modułów, o łącznej mocy 167 MW, ma natomiast pochodzić od chińskiego producenta Trina Solar, który dostarczy moduły o jednostkowej mocy 335-340 W.

Roczny uzysk energii szacuje się na 750 GWh energii elektrycznej, która popłynie do sieci przesyłowych zarządzanych przez krajowego operatora Red Eléctrica de España.

Po uruchomieniu generacji powinna być to największa farma fotowoltaiczna w Europie. Obecnie największa elektrownia PV na Starym Kontynencie znajduje się koło Bordeaux, a jej moc sięga 300 MW.

W trakcie przygotowania w Hiszpanii jest kilka innych projektów o podobnej skali. Hiszpański koncern energetyczny Iberdrola szykuje się do budowy farmy PV o mocy 391 MW, która powstanie w regionie Estramadura i dla której posiada już umowę na odbiór energii na 10 lat zawartą z hiszpańskim bankiem Kutxabank.

Fotowoltaika na Półwyspie Iberyjskim zaczyna się rozwijać poza rządowymi subsydiami i gwarancjami sprzedaży energii, a pozyskanie finansowania na ogromne projekty PV umożliwiają coraz częściej zawierane na wolnym rynku, wieloletnie umowy na odbiór energii.

REKLAMA

Kolejny z przykładów wykorzystania takiego modelu biznesowego to budowana koło Sewilii farma PV o mocy 170 MW, która powstaje dzięki zawartej na 15 lat komercyjnej umowie PPA, w ramach której energię będzie kupować norweski koncern energetyczny Statkraft.

Innym przykładem umowy PPA na sprzedaż energii z fotowoltaiki, którą ostatnio zawarto w Hiszpanii, jest porozumienie zawarte z udziałem wywodzącego się z Izraela funduszu Ellomay Capital, które dotyczy sprzedaży energii z planowanej w Caceres ogromnej farmy PV o mocy 300 MW.

Natomiast w tym roku operujący na Płw. Iberyjskim deweloper Cox Energy podpisał długoterminową, komercyjną umowę na sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 660 MW. Więcej na ten temat w artykule: Największa umowa PPA w europejskim PV. Energię kupi firma działająca m.in. w Polsce.

W przypadku niektórych projektów inwestorzy mogą zdecydować się także na pójście z energią na giełdę. Jak wylicza hiszpańska organizacja branżowa APPA, realizowane w najlepszych lokalizacjach tzw. marchant projects zyskują opłacalność przy hurtowej cenie energii na poziomie ok. 40 euro/MWh, czyli często znacznie niższym niż ceny energii osiągane na iberyjskim rynku hurtowym.

Obecnie potencjał OZE w Hiszpanii zbliża się do 50 GW. W tym niemal połowę (23,13 GW) na koniec 2017 r. stanowiły farmy wiatrowe. Hiszpański potencjał fotowoltaiki w ub.r. wzrósł do 4,68 GW, a energetyki słonecznej CSP wyniósł 2,3 GW.

Hiszpański operator systemu elektroenergetycznego Red Eléctrica de España podał, że w pierwszej połowie 2018 r. już 45,8 proc. energii wytworzonej w Hiszpanii pochodziło ze źródeł odnawialnych. W tym elektrownie fotowoltaiczne osiągnęły udział 3 proc., a elektrownie słoneczne typu CSP dodały 1,6 proc.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.