Lider globalnego rynku OZE postawi fotowoltaikę na Ukrainie

Lider globalnego rynku OZE postawi fotowoltaikę na Ukrainie
Fot. Acciona

Kolejny zagraniczny inwestor chce skorzystać z preferencyjnych taryf na energię z elektrowni fotowoltaicznych na Ukrainie. Na pierwszy projekt PV w tym kraju hiszpańska Acciona ma wydać 64 mln dolarów.

Jako lokalizację swojej pierwszej inwestycji na Ukrainie Acciona wybrała miejscowość Dymerka, położoną ok. 100 km na północ od Kijowa, w pobliżu granicy z Białorusią.

Budowa elektrowni fotowoltaicznych już się rozpoczęła, a konstrukcja obejmie ponad 174,5 tys. modułów PV.

REKLAMA

W planach Hiszpanie mają postawienie w sumie 57 MW, na co chcą wydać maksymalnie 64 mln dolarów, czyli ok. 235,6 mln zł, co w przeliczeniu na planowaną moc daje ok. 4,13 mln zł/MW.

Uruchomienie wytwarzania ma nastąpić w przyszłym roku, a sprzedaż energii zostanie objęta ukraińskim systemem taryf gwarantowanych, w ramach którego przysługuje stawka na poziomie ok. 0,15 EUR/kWh, czyli ok. 0,65 zł/kWh.

Podpisana przez Accionę umowa PPA zakładająca sprzedaż energii operatorowi Energorynok będzie obowiązywać przez 10 lat.

Ogromna elektrownia fotowoltaiczna Acciony ma produkować w skali roku około 63 GWh energii elektrycznej, co odpowiada zużyciu ok. 26 tys. ukraińskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Acciona to globalny lider w produkcji energii ze źródeł odnawialnych, które posiada w ponad 20 krajach zlokalizowanych na pięciu kontynentach.

Na portfel OZE hiszpańskiej grupy składają się źródła o potencjale niemal 9 GW, które produkują rocznie około 21 TWh energii, czyli tyle, ile mniej więcej wynosi zapotrzebowanie około 6 mln gospodarstw domowych. Dodatkowo Acciona zrealizowała dla zewnętrznych inwestorów projekty OZE o łącznej mocy 2 GW. 

W 2017 roku ukraiński potencjał odnawialnych źródeł energii zwiększył się o 257 MW. Oprócz elektrowni fotowoltaicznych o mocy 211 MW podłączono do sieci elektrownie wiatrowe o mocy 27 MW, biogazownie o mocy 14 MW oraz elektrownie wodne o mocy 5 MW.

Przed rokiem rząd Ukrainy zdecydował o przyjęciu w perspektywie 2035 r. celu 25-procentowego udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, przy czym do tej wartości nie wliczono generacji z elektrowni wodnych, które mają dołożyć 13 proc.

Więcej na temat planów Kijowa w zakresie wspierania inwestycji w OZE w artykule: Tak Ukraina zmieni system wsparcia dla OZE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.