"Polityka": jesteśmy świadkami przełomu w fotowoltaice

"Polityka": jesteśmy świadkami przełomu w fotowoltaice
foto: Suntech press

{więcej}- Przez lata technologia fotowoltaiczna rozwijała się w zaciszu laboratoriów naukowych i wciąż wszyscy powtarzali, że aby mogła się upowszechnić, baterie słoneczne muszą być tańsze i bardziej wydajne. Ten przełom nastąpił w 2011 r. – czytamy w „Polityce”.

Jak zauważa tygodnik „Polityka” w artykule poświęconym perspektywom zielonej energii, w ubiegłym roku fotowoltaika była najszybciej rozwijającą się technologią OZE i wyprzedziła w tym względzie energetykę wiatrową. Tygodnik notuje, iż w 2011 roku globalny przyrost mocy w elektrowniach fotowoltaicznych był prawie dwukrotnie większy niż w przypadku farm wiatrowych, a ubiegłoroczne inwestycje w fotowoltaice pochłonęły 147 mld dolarów. 

REKLAMA

„Polityka” zauważa, że o ile dalej niekwestionowanym liderem w energetyce fotowoltaicznej są Niemcy, o tyle coraz ważniejszą rolę zaczynają odgrywać Chiny i Indie, które prowadzą zakrojone na szeroką skalę programy budowy potencjału fotowoltaicznego. 

REKLAMA

Tygodnik zauważa także dynamiczny spadek cen paneli fotowoltaicznych. – Jeszcze w 2010 r. średnia opłacalność instalacji słonecznej wynosiła 1,50 dolara za wat. W styczniu 2011 było to już 1,30 dolara, a w końcu tego roku osiągnęła poziom 0,60 dolara. To spowodowało, że koszt samych baterii słonecznych – które znacznie udoskonalono i które stały się bardziej wydajne – spadł  o 50 proc. w ciągu 12 miesięcy. Ale też mało jest dziedzin technologicznych, które rozwijałyby się w tak zawrotnym tempie. Uważa się, że obecnie badania te osiągnęły maksimum rozwoju. W najlepszych i największych laboratoriach świata powołane są specjalne zespoły i placówki, które zajmują się tylko jednym – jak zwiększyć wydajność baterii słonecznych i uczynić je tańszymi. Jak je rozpowszechnić – czytamy w „Polityce”. 

„Polityka” wskazuje także na dynamiczny rozwój technologii i podaje trzy przykłady innowacyjnych rozwiązań w PV, które mogą zrewolucjonizować sposób produkcji energii:
– opracowanego przez Massachusetts Institute od Technology ogniwa zbudowanego z nanorurek węglowych, których sprawność absorbcji energii słonecznej to niemal 100%;
– opracowanego przez norweską firmę ENSol przezroczystego filmu do powlekania okien, który działa jak ogniwo fotowltaiczne i ogranicza przepuszczalność świetlną szyby tylko o 8-10%, 
– opracowanego przez Cambridge University hybrydowego ogniwa fotoltaicznego zbudowanego z pentacenu, które oprócz światła czerwonego przechwytuje również światło niebieskie, dzięki czemu jego sprawność wynosi ok. 34-44%. 
gramwzielone.pl