SolarEdge przejmuje kolejną firmę

SolarEdge przejmuje kolejną firmę
SolarEdge

Izraelski producent elektroniki dla sektora fotowoltaicznego rozszerza swoją działalność. Po przejęciu producenta systemów UBS i czołowego producenta stacjonarnych magazynów energii teraz padło na firmę działającą na rynku elektrycznej motoryzacji.

Ostatnie wyniki SolarEdge umożliwiają izraelskiemu producentowi rozszerzanie swojej działalności poprzez przejęcia kolejnych firm.

W trzecim kwartale 2018 r. izraelska firma wypracowała przychody w wysokości 236,6 mln dolarów, co jest wynikiem lepszym o 42 proc. w porównaniu do osiągniętego w analogicznym okresie 2017 roku, a także o 4 proc. lepszym w ujęciu kwartał do kwartału.

REKLAMA

Wypracowany przez SolarEdge w trzecim kwartale zysk netto w ujęciu GAAP wyniósł 45,6 mln dolarów i był wyższy o 63 proc. niż wypracowany rok wcześniej oraz o 32 proc. wyższy niż osiągnięty w drugim kwartale 2018 r.

Na koniec trzeciego kwartału SolarEdge dysponował zapasem gotówki w wysokości 453,2 mln dolarów w porównaniu do 437,6 mln dolarów na koniec drugiego kwartału oraz 400,8 mln dolarów na koniec pierwszego kwartału ub.r.

Świetna kondycja finansowa izraelskiej firmy pozwala jej na przejęcia kolejnych firm.

Kilka miesięcy temu SolarEdge poinformował o sfinalizowaniu umowy zakładającej zakup za około 88 mln dolarów 75 proc. udziałów w Kokam – koreańskiej firmie zajmującej się m.in. budową bateryjnych magazynów energii. Pozostałe 25 proc. akcji Kokam jest przedmiotem obrotu na koreańskiej giełdzie, jednak Izraelczycy już teraz deklarują przejęcie z czasem także tych udziałów.

Koreańska firma dysponuje ponad 60 patentami związanymi z  bateryjnym magazynowaniem energii i sprzedała urządzenia o łącznej pojemności ponad 708 MWh, w tym stacjonarne magazyny o pojemności ponad 232 MWh.

Wcześniej w ubiegłym roku SolarEdge przejął producenta rozwiązań z zakresu UPS – firmę Gamatronic Electronic Industries Ltd.

Teraz padło na włoską firmę S.M.R.E Spa oferującą rozwiązania z zakresu elektromobilności. Jak podaje SolarEdge, S.M.R.E posiada 15-letnie doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań z zakresu napędów i oprogramowania dla pojazdów elektrycznych.

REKLAMA

Tłumacząc decyzję o przejęciu włoskiej firmy, Izraelczycy podają szacunki, zgodnie z którymi liczba samochodów elektrycznych ma wrosnąć z około 1 mln w roku 2018 do około 20 mln w roku 2030, notując w okresie 2015-30 CAGR na poziomie 30,6 proc.

Przejęcie S.M.R.E to kolejny krok w realizacji naszej strategii wzrostu poprzez wejście na kolejny szybko rosnący i dający technologiczną synergię rynek, przy jednoczesnej dywersyfikacji na nowe obszary poza rynkiem solarnym. Jesteśmy przekonani, że połączenie dużego doświadczenia i kompletnej technologii napędów S.M.R.E z innowacyjnymi technologiami SolarEdge w obszarze energii elektrycznej i magazynowania pozycjonuje nas jako przyszłego lidera na tym rynku – komentuje Guy Sella, CEO i współtwórca SolarEdge.

Transakcja mająca na celu przejęcie S.M.R.E obejmuje zakup 50 proc. udziałów należących do twórcy włoskiej firmy oraz dwóch innych akcjonariuszy za kwotę 77 mln dolarów, a także przejęcie kolejnych 50 proc. za akcje izraelskiej firmy.

Przejęcie ma zostać sfinalizowane w ciągu kilku tygodni, po spełnieniu niezbędnych formalności, wynikających m.in. z obecności S.M.R.E na włoskiej giełdzie.

W ubiegłym roku SolarEdge w obszarze elektromobilności zapowiedział zaoferowanie jednofazowego inwertera fotowoltaicznego na bazie konstrukcji SolarEdge HD-Wave ze zintegrowaną ładowarką do samochodów elektrycznych.

Jak informowała portal Gramwzielone.pl Jessica Fishman z SolarEdge, połączenie inwertera fotowoltaicznego z domową stacją ładowania samochodów elektrycznych to nie tylko niższe koszty instalacji, ale także większa moc ładowania, niż osiągana za pomocą standardowych systemów ładowania w domach, a więc i krótszy czas uzupełniania samochodowej baterii.

Ma to być możliwe dzięki włączeniu podczas ładowania samochodu elektrycznego „solarnego” trybu, w którym zwiększa się moc ładowania. Dzięki własnej produkcji energii słonecznej i włączeniu takiego trybu ładowanie ma być o 2,5 razy szybsze niż w przypadku standardowego ładowania, gdy wykorzystywana jest tylko energia z sieci.

W przypadku jednoczesnego wykorzystania sieci oraz instalacji fotowoltaicznej ładowanie w trybie „solarnym” ma odbywać się z mocą 9,2 kW. W przypadku, gdy domowa instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii, ładowanie ma się odbywać z mocą do 7,4 kW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.