Rekordowa umowa na finansowanie farm PV w Polsce

Rekordowa umowa na finansowanie farm PV w Polsce
Ruslanas Sklepovičius, Modus Group

Modus Group i polski oddział mBanku podpisały umowę pożyczki na finansowanie projektów fotowoltaicznych. Jest ocenia Modus Group, jest to jak dotąd największa tego typu umowa na polskim rynku solarnym.

Pozyskane w wyniku współpracy z mBankiem środki w wysokości 10 milionów euro mają pozwolić na zrealizowanie objętych systemem aukcyjnym projektów farm fotowoltaicznych o mocy 20 MW.

Pożyczka w wysokości 10 milionów euro została udzielona w formule tzw. project finance.

REKLAMA

Green Genius, spółka wchodząca w skład Modus Group, ma być obecnie w trakcie realizacji portfela projektów fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 50 MW.

Spółki Modus Group zajmujące się energetyką odnawialną w ostatnich latach znacznie rozwinęły portfel swoich projektów. Obecnie Green Genius odpowiada za projekty fotowoltaiczne, a Modus Energy realizuje projekty biogazowe.

Green Genius realizuje projekty związane z energią słoneczną także w innych europejskich krajach. To m.in. budowana na Ukrainie farma fotowoltaiczna o mocy 35 MW, która zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku, a podobne przedsięwzięcia litewski inwestor ma szykować w Hiszpanii i we Włoszech.

– Nasze doświadczenie i wiedza w zakresie projektów energetyki odnawialnej oraz dotychczasowe osiągnięcia ułatwiają pozyskanie finansowania przedsięwzięć na różnych rynkach. Mamy ambitne cele w Polsce i cieszymy się, że możemy pracować nad nimi wspólnie z mBankiem. Polska oferuje korzystne ramy regulacyjne oraz otoczenie biznesowe. Tutejszy sektor energetyki słonecznej ma wciąż bardzo duży potencjał wzrostowy – mówi Ruslanas Sklepovičius, członek zarządu Modus Group. 

Modus szacuje, że całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce osiągnie 1 GW do roku 2020, a projekty realizowane przez Green Genius mają stanowić ponad 10 proc. planowanych mocy.

REKLAMA

Sektor odnawialnych źródeł energii w Polsce jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznych oraz atrakcyjnych w Europie, dlatego chętnie wspieramy inwestycje w tym zakresie. W grudniu ubiegłego roku wprowadziliśmy nową politykę, obejmującą pożyczki na farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę. Początkowo zapewnimy około 120 milionów euro na inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii – mówi Bartłomiej Czuba, wicedyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego i Mezzanine mBanku.

Zaintresowanie finansowaniem odnawialnych źródeł energii mBank zasygnalizował pod koniec ubiegłego roku, deklarujac, że na działania z obszaru OZE ma przeznaczyć około pół miliarda złotych.

Przyjęta przez mBank polityka zakłada wsparcie dla energii wiatrowej dla inwestycji o mocy powyżej 20 MW, a także elektrowni fotowoltaicznych o mocy powyżej 5 MW, realizowanych w ramach aukcyjnego systemu wsparcia.

W ubiegłym roku mBank sfinansował projekty fotowoltaiczne, przyznając kredyt na 10 farm PV  w systemie aukcyjnym. Wcześniej, w latach 2010-2015, wsparł sześć inwestycji z obszaru energetyki wiatrowej o łącznej mocy 335,4 MW.

Część projektów mBank chce zrealizować we współpracy z Commerzbankiem – głównym akcjonariuszem mBanku – który posiada duże doświadczenie w zakresie finansowania odnawialnych źródeł energii.

– Postęp technologiczny, w szczególności wzrost efektywności i spadek cen turbin wiatrowych, a także wyraźne spadki cen paneli fotowoltaicznych, znacząco poprawiły parametry finansowe projektów z sektora OZE. W świetle aktualnych cen energii inwestycje realizowane w systemie aukcyjnym wymagają mniejszego wsparcia niż poprzednio. Gwarancja stałej ceny przez 15 lat jest tu kluczowa – komentował Michał Popiołek, dyrektor zarządzający ds. bankowości globalnej i inwestycyjnej w mBanku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.