Tauron będzie inwestować w farmy fotowoltaiczne?

Tauron będzie inwestować w farmy fotowoltaiczne?
OregonDOT, flickr cc-by-2.0

Po upublikowaniu przez Ministerstwo Gospodarki {więcej}pod koniec lipca projektu ustawy o OZE, władze Tauronu chcą zmienić strategię inwestycyjną w zakresie źródeł odnawialnych.

– Rozpoczęliśmy aktualizację i trwają prace wewnątrz grupy, prace w każdym z obszarów i myślę, że będziemy mogli gotową propozycję projektu aktualizacji strategii przedłożyć naszej radzie nadzorczej w okolicach października tego roku, natomiast bardzo istotnym elementem jest, jakie zmiany prawa będą wprowadzane. Trójpak energetyczny i ustawa o OZE, one mocno mogą rzutować na tę aktualizację. Mówimy oczywiście, jeszcze o projekcie, do którego zwracamy uwagę na pewne aspekty, które oczywiście wpłyną na przykład na zmianę strategii grup energetycznych w obszarze OZE. Myśmy zakładali wybudowanie w sumie ok. 800 MW ze źródeł OZE, obecnie posiadamy ok. 130 MW, głównie w wodzie i niedawno zakupione dwie farmy wiatrowe po 30 MW. Jeśli ta ustawa w takim kształcie jaki jest dzisiaj wejdzie w życie to dokonamy weryfikacji strategii w tym obszarze – Polska Agencja Prasowa cytuje Dariusza Luberę, prezesa Tauronu. 

REKLAMA

Prezes Tauronu w nowych regulacjach dla OZE zauważa znaczący wzrost wsparcia dla źródeł fotowoltaicznych i nie wyklucza inwestycji w PV. – Wybierzemy do realizacji tego zapotrzebowania najbardziej efektywne środki. Jeżeli dzisiaj mówi się, że projekty fotowoltaiczne będą tak mocno wspierane jak to jest w tym projekcie, to będziemy również analizować możliwości inwestowania w tym obszarze, a spowolnimy w innych – PAP cytuje Luberę. 

REKLAMA

W zaktualizowanej w kwietniu br. strategii rozwoju Tauron zakłada wydanie na projekty inwestycyjne do 2020 roku w sumie ok. 44-45 mld zł. Do końca obecnej dekady Tauron chce zbudować ok. 2400 MW nowych mocy, a udział węgla w energetycznym miksie koncernu ma spaść do 70%.
gramwzielone.pl