Urugwaj chce kupować "najtańszą energię słoneczną na świecie"

Urugwaj chce kupować "najtańszą energię słoneczną na świecie"
Hugo Cadavez, flickr cc-by-2.0

{więcej}Urugwaj ogłosił przetargi na podłączenie do sieci farm fotowoltaicznych i zakup produkowanej w nich energii po z góry określonej cenie. Jest ona jednak tak niska, że oferta urugwajskich władz może nie zainteresować inwestorów. 

Zgodnie z decyzją urugwajskich władz, rodzimy zarządca infrastrkutury energetycznej, Administracion Nacional de Usinas y Transmisiones Electricas, ma ogłosić przetargi na podłączenie do swoich sieci farm fotowoltaicznych o mocy 200 MW, a także zapewnić kupno produkowanej w nich energii po cenie 90 dol./MWh.

Rząd Urugwaju chce w ten sposób zapewnić sobie energię słoneczną kupowaną po 'jednej z najniższych cen na świecie”. Zdaniem analityków Bloomberga, urugwajskie władze oferując tak niskie ceny mogą mieć jednak problem z zainteresowaniem swoją ofertą potencjlanych inwestorów, którzy mogą realizować projekty fotowoltaiczne w innych krajach, w których możliwe jest osiąganie wyższych przychodów. 

REKLAMA
REKLAMA

Nasłonecznienie w Urugwaju jest porównywalne do osiąganego na południu Hiszpanii – co może komensować inwestorom niższe stawki za sprzedaż energii – niż osiagalne choćby we Francji czy w Niemczech. 

Rozwój energetyki odnawialnej w Ameryce Południowej odbywa się na zupełnie innych zasadach niż choćby w Europie, w której stosuje się systemy dopłat do produkowanej energii w postaci taryf gwarantowanych czy zielonych certyfikatów. W Urugwaju,Brazylii czy Argentynie o budowie farm wiatrowych czy słonecznych decydują władze, ogłaszając przetargi na podłączenie do sieci określonych mocy, a inwestorom oferuje się długookresowe gwarancje na zakup energii po z góry określonej w przetargu cenie. 

Większość energii – około 80% – którą konsumuje Urugwaj, jest produkowana w elektrowniach wodnych. Urugwajski operator energetyczny kupuje ją w cenie około 80 $/MWh. W przetargach na zakup energii wiatrowej przeprowadzonych w 2011 roku cena, którą zaoferowały urugwajskie władze, wyniosła 63 $/MWh. 
gramwzielone.pl