O imporcie chińskich paneli PV do Europy podczas VI Forum Energetyki Słonecznej

O imporcie chińskich paneli PV do Europy podczas VI Forum Energetyki Słonecznej
Mecenas Tomasz Włostowski

{więcej}O postępowaniu Komisji Europejskiej wobec importu paneli fotowoltaicznych z Chin podczas VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej opowie Mecenas Tomasz Włostowski z brukselskiej kancelarii Eurtradefence. 
 
Konkurencja w zaopatrzeniu światowego rynku fotowoltaicznego przyspiesza. Producenci europejscy bronią się przed importem, a eksporterzy z Chin walczą o dostęp do ważnych rynków światowych. Po tym jak w październiku 2012 roku USA nałożyło wysokie cła ochronne na import paneli fotowoltaicznych z Chin, kolej przyszła na przemysł europejski. We wrześniu i listopadzie 2012 ruszyły unijne postępowania anty-dumpingowe i anty-subsydyjne przeciwko importowi paneli, ogniw i płytek krzemowych z Chin. W marcu br. Komisja Europejska zarządziła rejestrację importu fotowoltaicznego z Chin, co może zwiastować wprowadzenie ceł tymczasowych. W lutym br. ruszyło kolejne postępowanie; tym razem, na szkło solarne. Również w Indiach, w listopadzie 2012, zainicjowane zostało postępowanie przeciwko importowi paneli fotowoltaicznych z Chin. 

REKLAMA

Ponadto, postępowania ochronne rozrastają się poza sektor fotowoltaiki i przenoszą na inne sfery energii odnawialnej: w USA już są cła na elementy wiatraków z Chin, Komisja Europejska prowadzi szereg postępowań na import biopaliw. 

Aby wyjaśnić na czym polegają te postępowania, jak je uruchomić, kto je prowadzi, jak w nich uczestniczyć, czego się można po nich spodziewać, jak podejmowane są decyzje, a także co jeszcze dzieje się w polityce handlowej, co może mieć wpływ na polski sektor energii odnawialnej, zaprosiliśmy do udziału w VI Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej www.solarforum.ieo.pl Mec. Tomasza Włostowskiego, partnera zarządzającego brukselskiej kancelarii EUTRADEDEFENCE.
 
Rejestracja udziału w Forum trwa do 7 maja. 

REKLAMA