Czeska branża PV skarży swój rząd za retrospektywny podatek

Czeska branża PV skarży swój rząd za retrospektywny podatek
foto: OregonDot, flickr cc-by-2.0

{więcej}Grupa inwestorów, którzy wybudowali farmy fotowoltaiczne w Czechach, chce skarżyć czeski rząd za nałożenie na nich restrospektywnych obciążeń podatkowych. 

W celu dochodzenia swoich roszczeń rodzimi i zagraniczni inwestorzy z czeskiego rynku PV powołali Międzynarodowy Fotowoltaiczny Klub Inwestorów (IPIVIC), który ma reprezentować ich w rozmowach z rządem. 

REKLAMA

IPIVIC domaga się skompensowania przez czeski rząd strat, które operatorzy farm fotowoltaicznych ponieśli w związku z nałożenim przez czeskie władze w 2010 roku retrospektywnego opodatkowania od zysków z produkcji energii na farmach fotowoltaicznych.  

REKLAMA

Do 2010 roku wyjątkowo korzystne warunki dopłat w ramach systemu feed-in tariffs dla operatorów farm fotowoltaicznych przyjęte przez Czechy ściągnęły do tego kraju wielu inwestorów, którzy w krótkim czasie wybudowali tam ponad 1,5 GW instalacji fotowoltaicznych. Pod koniec 2010 roku rząd w Pradze w celu podreperowania budżetu państwa postanowił nałożyć na operatorów farm fotowoltaicznych działający wstecz podatek od zysków ze sprzedaży energii. Podatek, którego wysokość ustalono na 26%, wszedł w życie z początkiem 2011 roku i ma obowiązywać do końca tego roku. 

W związku z nałożeniem podatku operatorzy czeskich farm PV zrzeszeni w grupie IPIVIC domagają się od czeskiego rządu odszkodowania w łącznej wysokości ok. 2,5 mld czeskich koron. Wcześniej IPIVIC sprawę podatku skierował do czeskiego sądu konstytucyjnego, jednak została ona odrzucona. 
gramwzielone.pl