IHS: po wprowadzeniu ceł ceny paneli PV powrócą do poziomu 1 €/W

IHS: po wprowadzeniu ceł ceny paneli PV powrócą do poziomu 1 €/W
foto: Bosh press

{więcej}Firma konsultingowa IHS prognozuje znaczący wzrost cen modułów fotowoltaicznych na rynku europejskim, jeśli Komisja Europejska zdecyduje się na wprowadzenie antydumpingowych i antysubsydyjnych ceł na import chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej. 

Nałożenie ceł tymczasowych może nastąpić już na początku czerwca. Komisja Europejska podała już nawet stawki ceł, jakimi mają zostać objęci poszczególni producenci krystalicznych paneli PV z Chin. 

Jak poinformował The Wall Street Journal powołując się na dokumenty Komisji Europejskiej, wśród czołowych producentów paneli PV z Chin – zgodnie z propozycją Brukseli – Suntech ma otrzymać stawkę ceł antysubsydyjnych na poziomie 48,6%, LDK Solar – 55,9%, Trina Solar – 51,5% a JingAo Solar – 58,7%. Średnia wartość ceł zaproponowanych przez Komisję Europejską dla chińskich producentów to 47,6%, a najwyższe cła dla firm, które nie zgodziły się na współpracę z KE, mogą wynieść 67,9%.
 
Jak informuje IHS, wprowadzenie ceł może spowodować znaczący wzrost cen paneli fotowoltaicznych na rynku europejskim. W ostatnich latach import paneli fotowoltaicznych „made in China” przyczynił się do szybkiego spadku cen i znaczącego wzrostu konkurencyjności systemów fotowoltaicznych. 

REKLAMA
REKLAMA

Ceny moduółw PV w Europie od początku tego roku jednak rosną, a nałożenie ceł może skutkować znaczącymy skokiem ich cen. W marcu br. średnia cena chińskich modułów fotowoltaicznych na rynku europejskim wynosiła ok. 0,66 €/W. Według IHS, po nałożeniu ceł, średnia cena chińskich modułów oferowanych w Europie może wzrosnąć do poziomu 0,97 €/W. 

– W ostatnich miesiącach ceny chińskich modułów PV na kluczowych rynkach w Europie rosną, co jest rezultatem dochodzenia prowadzonego przez Komisję Europejską. Gdy cła wejdą w życie, ceny chińskich paneli wzrosną drastycznie. Chińscy producenci nie bedą bowiem w stanie zniwelować kosztów ceł. Nałożenie ceł może spowodować wycofanie się z europejskiego rynku wielu producentów z Chin i przyczyni się do wzrostu kosztów instalacji fotowoltaicznych – pisze Ash Sharma z IHS. 

IHS prognozuje, że w dłuższej perspektywie, w przypadku wprowadzenia ceł, chińscy producenci mogą przenieść swoją produkcję do innych krajów oferujących niskie koszty produkcji i nieobjętych cłami na import do Unii Europejskiej. Wśród potencjalnych lokalizacji wymieniany jest m.in. Tajwan. IHS zwraca jednak uwagę, że kraje, do których Chińczycy mogą przenieść produkcję w celu uniknięcia ceł, oferują aktualnie ograniczony potencjał produkcji paneli fotowoltaicznych szacowany przez IHS na 3,4 GW, podczas gdy potencjał produkcyjny chińskiej branży fotowoltaicznej to 35 GW. 

IHS podkreśla, że w przypadku wycofania się Chińczyków z europejskiego rynku PV, popytu na panele fotowoltaiczne w UE w krótkim terminie nie będą w stanie zaspokoić europejscy producenci, którzy posiadają obecnie ograniczony potencjał produkcji. Taka sytuacja może dodatkowo wpływać na wzrost ceny modułów PV oferowanych w Europie. Według IHS, najbardziej na wprowadzeniu ceł mogą ucierpieć inwestorzy budujący duże farmy fotowoltaiczne, w przypadku których cena modułów przesądza o opłacalności tego typu inwestycji, a cła w mniejszym stopniu dotkną sektor mniejszych, domowych systemów PV, który zaopatruje się w większym stopniu w panele produkowane w Niemczech, Korei czy Japonii. 
gramwzielone.pl