Suntech szuka ratunku i wyprzedaje panele po 0,38 €/W

Suntech szuka ratunku i wyprzedaje panele po 0,38 €/W
foto: Suntech press

{więcej} Znajdujący się na skraju bankructwa chiński producent paneli fotowoltaicznych sprzedaje panele w rekordowo niskich cenach. 

Suntech w 2011 roku był globalnym liderem rynku producentów paneli fotowoltaicznych z wolumenem sprzedaży napoziomie ok. 2 GW. W ubiegłym roku stracił co prawda pozycję lidera na rzecz chińskiego JA Solar, ale dalej utrzymał się w pierwszej „trójce”. 

REKLAMA

Tymczasem w marcu br. rynek fotowoltaiczny zaskoczyła informacja o tym, że sąd w chińskim mieście Wuxi będącym jednocześnie siedzibą chińskiego potentanta ogłosił niewypłacalność Suntech. Chińska agencja informacyjna Xinhua szacowała w połowie marca br., że Suntech jest winny 9 rodzimym bankom w sumie ok. 1,1 mld dolarów. Po ogłoszeniu niewypłacalności chiński producent informował o kontynuowaniu bieżących operacji, a także o implementowaniu przymusowej restrukturyzacji, która pozwoli na spłacenie długów i kontynuowanie działalności. 

REKLAMA

W ramach poszukiwania środków na spłacenie wierzycieli Suntech wyprzedaje produkowane przez siebie panele po rekordowo niskich cenach. Jak poinformowały chińskie media, chiński producent podpisał umowę z rodzimym deweloperem farm fotowoltaicznych Shunfeng Photovoltaic International, w ramach której sprzeda mu swoje panele o łącznej mocy 29,7 MW po cenie 0,49 $/W, czyli ok. 0,38 €/W. Moduły zostaną wykorzystane w instalacjach fotowoltaicznych, które powstaną w pobliżu chińskiego miasta Kumul. 

Według Bloomberga obecnie średnia cena polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych to ok. 0,72 $/W, czyli ok. 0,55 €/W. Tymczasem według Photona, średnia cena modułów polikrystalicznych na niemieckim rynku spot wynosiła w ubiegłym tygodniu 0,61 €/W. 
gramwzielone.pl