Porozumienie w sprawie ceł na import chińskich paneli PV. Reakcje zwolenników i przeciwników

Porozumienie w sprawie ceł na import chińskich paneli PV. Reakcje zwolenników i przeciwników
PughPugh, flickr cc-by-2.0

{więcej}Wczoraj pojawiły się doniesienia o możliwym kompromisie w sprawie antydumpingowych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej. Do wstępnych założeń porozumienia między Pekinem i Brukselą odnieśli się zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy wprowadzenia ceł. 

Wstępny projekt porozumienia między chińskim rządem i Komisją Europejską, którego podpisanie może wstrzymać obowiązywanie unijnych antydumpingowych ceł na chińskie panele, zakłada, że Chiny eksportowałyby rocznie moduły fotowoltaiczne o mocy 10 GW w minimalnej cenie 0,5 euro/W, które nie podlegałyby ocleniu. Import powyżej 10 GW podlegałby cłom. 

REKLAMA

Informacje o możliwym porozumieniu między Brukselą i Pekinem oddalającym możliwość utrzymania ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej skomentowało stowarzyszenie AFASE zrzeszające część branży fotowoltaicznej sprzeciwiającej się wprowadzeniu ceł. – Ceny minimalne i sztywno określone poziomy mocy [instalacji PV] doprowadzą do wzrostu cen, a w konsekwencji wyrządzą ogromne szkody rozwijającej się i tworzącej miejsca pracy branży energetyki słonecznej. Jaki jest sens w zmuszaniu europejskich firm instalacyjnych do ograniczenia działalności gospodarczej oraz do zmniejszania zatrudnienia w swoich przedsiębiorstwach? Największe z nich w konsekwencji przeniosą działalność poza UE i tam będą tworzyć miejsca pracy, tak bardzo potrzebne w krajach Unii. Wygląda to na prawdziwą prowokację – skomentował Thorsten Preugschas, przewodniczący AFASE. 
 
Organizacja AFASE to zarejestrowane w Niemczech stowarzyszenie zrzeszające największych światowych producentów z branży energetyki słonecznej, którzy „dążą do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest dostarczanie energii słonecznej w konkurencyjnych i przystępnych cenach”. Od momentu założenia organizacja AFASE rozrosła się, zrzeszając obecnie ponad 600 firm.

REKLAMA

Do rozmów pomiędzy Chinami i Unią Europejską, które mogą doprowdzić do wstrzymania ceł, odniosła się wczoraj także organizacja EU ProSun, która zrzesza europejskich producentów paneli PV opowiadających się za przyjęciem ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do UE. – Jeśli doniesienia prasowe są prawdą, chiński rząd potwierdza, że nie jest poważnie zainteresowany ugodowym rozwiązaniem. Chiny chcą narzucić Europie limit, który może przekroczyć wolumen instalowany w całej Unii Europejskiej, po cenach poniżej kosztów produkcji i transportu z Chin. To policzek dla strony europejskiej, która usiłowała znaleźć przyjazne rozwiązanie – skomentował informacje o założeniach możliwej umowy handlowej pomiędzy UE i Chinami Milan Nitzschke, prezes EU ProSun. 
gramwzielone.pl