KGHM zbuduje farmy fotowoltaiczne

KGHM zbuduje farmy fotowoltaiczne
Solibro press

{więcej}KGHM zapowiedział budowę testowych farm fotowoltaicznych, w których zostaną sprawdzone różne rodzaje paneli PV. 

Jak informuje cire.pl, KGHM zbuduje dwie farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 200 kW, dzięki którym sprawdzi w praktyce możliwości produkcji energii z wykorzystaniem modułów krystalicznych i modułów cienkowarstwowych CIGS. Inwestycję zrealizuje należąca do grupy KGHM spółka Energetyka. 

REKLAMA

Pierwsza z instalacji o mocy 100 kW będzie się składać w 50-procentach z paneli CIGS, a jej pozostałą część będą stanowić panele krystaliczne. Inwestycja powstanie na terenie Huty Miedzi w Głogowie. Druga, podobna instalacja, także o mocy 100 kW, powstanie na terenie Huty Miedzi Legnica. Planowany termin zakończenia obu inwestycji to koniec tego roku. 

REKLAMA

Dzięki uruchomieniu testowych instalacji fotowoltaicznych KGHM chce porównać właściwości obu rodzajów modułów fotowoltaicznych. Już w ubiegłym roku KGHM zapowiadał rozpoczęcie badań nad technolgią cienkowarstwową CIGS pod kątem możliwości produkcji tego rodzaju paneli. Do produkcji paneli fotowoltaicznych w technologii CIGS wykorzystywane są pierwiastki dostępne na złożach należących do KGHM. 

W celu badań nad technologią CIGS, KGHM wraz z krakowską Akademią Górniczo-Hutniczą uruchomił tzw. Laboratorium Pierwiastków Krytycznych, w którym mają być prowadzone badania nad właściwościami poszczególnych pierwiastków i możliwości zastosowania ich w produkcji paneli fotowoltaicznych. 
gramwzielone.pl