Bruksela nakłada karę na producenta elektrowni wiatrowych

Bruksela nakłada karę na producenta elektrowni wiatrowych
Fot. LIBER Europe, flickr cc

Komisja Europejska nałożyła karę w wysokości 52 mln euro, którą będzie musiał zapłacić produkujący elektrownie wiatrowe General Electric. Powód to przekazanie Komisji niekompletnych informacji w zakresie prowadzonego dochodzenia w związku z przejęciem przez GE firmy LM Wind Power.

Na początku 2017 roku General Electric wystąpił o zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie duńskiego producenta łopat wiatrowych LM Wind Power, który posiada jeden ze swoich zakładów w Goleniowie pod Szczecinem.

Swoje udziały w LM Wind Power Amerykanom sprzedał fundusz Doughty Hanson w transakcji wycenionej na 1,5 mld euro. 

REKLAMA

Badając skutki podobnych spraw, Komisja Europejska sprawdza, czy powstałe w wyniki fuzji i przejęć podmioty nie naruszą unijnego prawa konkurencji. 

W informacjach wysłanych do Komisji Amerykanie w styczniu 2017 r. poinformowali, że nie mają w planach budowy morskich turbin wiatrowych o mocy większej niż 6 MW, czyli turbin Heliade rozwijanych przez przejęty wcześniej przez GE dział wiatrowy francuskiej firmy Alstom.

Tymczasem wkrótce potem General Electric ogłosił plany wprowadzenia na rynek ogromnych morskich turbin o dużo większej mocy. Turbina Heliade-X o mocy 12 MW na trafić na rynek w roku 2021.

Komisja podaje, że na początku lutego 2017 r. GE wycofało swój wniosek wysłany do Brukseli miesiąc wcześniej, a kilka dni później złożyło go ponownie, tym razem uwzględniając informacje o planowanej turbinie o mocy 12 MW.

Komisja Europejska zaakceptowała plany przejęcia LM Wind Power, jednak w czerwcu 2017 r. rozpoczęła dochodzenie w związku z nieprzekazaniem kompletnych informacji w pierwszym wniosku złożonym przez GE.

REKLAMA

Wczoraj nastąpił finał tej sprawy. Komisja zdecydowała o nałożeniu na GE kary finansowej w wysokości 52 mln euro.

Zgodnie z unijnym prawem, Bruksela może w podobnych sytuacjach nakładać kary w wysokości do 1 proc. zagregowanych obrotów firm, które celowo lub w wyniku zaniedbania mogły przekazać informacje wprowadzające urzędników Komisji w błąd.

Nasza ocena fuzji i podejmowanie decyzji mogą być tak dobre jak informacje, które otrzymujemy. Dokładna informacja jest kluczowa przy podejmowaniu decyzji związanych z konkurencją. Kara nałożona na General Electric to dowód, że Komisja bardzo poważnie traktuje naruszenia obowiązku dostarczania poprawnych informacji – komentuje unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

KE podkreśla, że ta decyzja pozostaje bez wpływu na wcześniejszą zgodę na przejęcie LM Wind Power.

Nałożenie kary na GE to drugi taki przypadek w historii spraw związanych z badaniem fuzji i przejęć.

W maju 2017 r. kara w wysokości 110 mln euro została nałożona przez Komisję Europejską na Facebooka w związku z nieprzekazaniem kompletnych informacji w zakresie planowanego przejęcia firmy WhatsApp.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.