To będzie największa farma wiatrowa w Polsce

To będzie największa farma wiatrowa w Polsce
Vestas

Obecnie największa w Polsce jest nadal farma wiatrowa w wielkopolskim Margoninie, uruchomiona przez portugalski EDPR jeszcze w roku 2006. Wkrótce to się zmieni. Największa będzie mająca powstać w woj. pomorskim farma wiatrowa Jasna. Wczoraj sfinalizowano transakcję przejęcia tego projektu przeprowadzoną między dwoma niemieckimi inwestorami.

Budowa farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, która ma powstać w woj. pomorskim, około 40 km na południowy wschód od Gdańska, to efekt aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w listopadzie 2018 r.

Jasna to największa farma wiatrowa, dla której zabezpieczono wsparcie w ubiegłorocznej aukcji dedykowanej energetyce wiatrowej.

REKLAMA

Pierwotnie projekt farmy wiatrowej Jasna był realizowany przez polską spółkę należącą do niemieckiego dewelopera PNE, który zabezpieczył wsparcie w postaci 15-letnich gwarancji sprzedaży energii po cenie zaoferowanej w aukcji przeprowadzonej przez URE.

W tamtej aukcji PNE skutecznie zaoferował energię także w przypadku innego projektu wiatrowego Barwice o docelowej mocy 42 MW. Farma wiatrowa Barwice powstanie w województwie zachodniopomorskim, a jej budowa już się rozpoczęła.

Projekt Barwice – podobnie jak projekt Jasna – został przez PNE sprzedany inwestorowi z Niemiec. Obecnie jego właścicielem jest firma Wirtgen Invest Energy GmbH. Uruchomienie farmy wiatrowej złożonej z turbin Siemens Gamesa SWT-3.0-113 o mocy 3 MW zaplanowano na pierwszy kwartał przyszłego roku.

Wczoraj sfinalizowano transakcję dotyczącą przejęcia większej farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, którą PNE sprzedał firmie Stadtwerke München.

Uruchomienie farmy wiatrowej Jasna ma nastąpić do końca przyszłego roku. Złoży się na nią 39 turbin Vestas V126 w wariantach 3,3 MW oraz 3,45 MW, posadowionych na wieżach wysokich na 117 lub 137 metrów.

Vestas podkreśla, że to dla niego dotychczas największe zamówienie na elektrownie wiatrowe na polskim rynku. Duński producent przestał zbierać zamówienia z naszego kraju po wygaśnięciu systemu zielonych certyfikatów, co nastąpiło w połowie 2016 r.

REKLAMA

Teraz Duńczycy zdobywają nowe kontrakty dzięki aukcji z listopada ubiegłego roku, a do tej pory zabezpieczyli już w jej ramach dostawy na 220 MW (wiatraki Vestasa zamówiła też dla swojego projektu „Klaster” Polska Grupa Energetyczna).

Dostawa turbin na farmę wiatrową Jasna ruszy jeszcze w tym kwartale, a instalacja wszystkich powinna zakończyć się w trzecim kwartale br. Po uruchomieniu produkcji energii Vestas zajmie się serwisowaniem wiatraków w ramach umowy mającej obowiązywać przez 20 lat.

Dla Stadtwerke München (SWM) projekt Jasna nie będzie pierwszą inwestycją na polskim rynku wiatrowym.

Wcześniej mniejsze projekty wiatrowe realizował w naszym kraju deweloper wpd Europe, w którym 1/3 udziałów posiada SWM. Chodziło o zrealizowane w latach 2011-14 projekty Słupca (4,8 MW), Czyżewo (6 MW), Koźmin (4,8 MW) oraz Bielice (5 MW).

W 2015 roku Stadtwerke München przyjął cel zwiększenia produkcji energii odnawialnej do poziomu odpowiadającego całkowitemu zapotrzebowaniu generowanemu przez miasto Monachium. Ten cel ma zostać osiągnięty najpóźniej w roku 2025.

Jak wówczas informował serwis prasowy SWM w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl, łączny potencjał wytwórczy odnawialnych źródeł należących do niemieckiej firmy – wraz z potencjałem mającym powstać w wyniku rozpoczętych wówczas inwestycji – pozwalał na produkcję energii w ilości 3,5 TWh energii elektrycznej w skali roku, co stanowiło połowę zapotrzebowania na energię elektryczną w Monachium.

Farma wiatrowa Jasna ma produkować w skali roku 420 GWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 170 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych w stolicy Bawarii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.