Nowy gigant na rynku offshore. Zainwestuje na Bałtyku?

Nowy gigant na rynku offshore. Zainwestuje na Bałtyku?
EDPR

Portugalski koncern energetyczny EDP oraz francuski koncern energetyczny Engie ogłosiły utworzenie joint venture, które będzie wspólnie budować morskie farmy wiatrowe. Obie firmy mają już na koncie wspólną realizację inwestycji w offshore, a łącząc swoje siły, zapowiadają wejście do grona pięciu największych inwestorów na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej.

W nowym joint venture EDP i Engie będą miałyby odpowiednio po połowie udziałów. Działalność nowego podmiotu ma obejmować realizację stacjonarnych i pływających farm wiatrowych.

Powstające joint venture będzie jedynym podmiotem, za pośrednictwem którego EDP – poprzez swoją spółkę zależną EDP Renewables (EDPR) – a także Engie będą realizować inwestycje w projekty morskich farm wiatrowych.

REKLAMA

Zgodnie z ustaleniami EDP i Engie połączą swoje portfele istniejących morskich farm wiatrowych oraz projektów będących w fazie realizacji. Joint venture ma wyjściowo posiadać łącznie 1,5 GW mocy zainstalowanej w projektach w fazie budowy i 4 GW mocy zainstalowanej w planowanych projektach.

Do 2025 r. portugalsko-francuskie joint venture ma dysponować portfelem, w którego skład wejdą projekty w fazie eksploatacji i w budowie o łącznej mocy zainstalowanej między 5 a 7 GW, a także projekty na zaawansowanym etapie realizacji o łącznej mocy zainstalowanej między 5 a 10 GW.

Oba koncerny podkreślają, że joint venture powstaje przede wszystkim z myślą o rynkach w Europie, Stanach Zjednoczonych i wybranych lokalizacjach w Azji – uznając, że te regiony mają największy potencjał wzrostu.

REKLAMA

Realne jest postawienie farm wiatrowych m.in. w polskiej części Morza Bałtyckiego z uwagi na posiadanie przez EDPR koncesji dla dwóch projektów morskich farm wiatrowych po 200 MW, które Portugalczycy kupili od belgisjkiej firmy Deme (ponadto EDPR działa aktywnie na polskim rynku lądowych wiatraków, posiadając zainstalowane 418 MW).

EDP podkreśla w komunikacie, że model działalności nowego joint venture będzie opierać się na samofinansowaniu, a realizowane w jego ramach projekty będą spełniać kryteria inwestycyjne obu spółek.

Portugalczycy i Francuzi zamierzają rozpocząć działalność joint venture, po uzyskaniu niezbędnych zgód, przed końcem 2019 r.

EDPR i Engie zawiązują ściślejszą współprace po trwającej od kilku lat współpracy obu podmiotów w charakterze partnerów konsorcjalnych przy realizacji projektów farm wiatrowych w Dieppe Le Tréport i Yeu Noirmoutier we Francji oraz w brytyjskim projekcie Moray East i Moray West (dla pierwszego z tych projektów, o docelowej mocy 950 MW, uzyskano już finansowanie)

EDPR i Engie współpracują również jako partnerzy przy realizacji dwóch projektów pływających morskich farm wiatrowych we Francji i w Portugalii, a także przy trwającym obecnie we Francji przetargu na budowę morskiej farmy wiatrowej mającej powstać na wysokości Dunkierki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.