Litwini zbudują jedną z największych farm wiatrowych w Polsce

Litwini zbudują jedną z największych farm wiatrowych w Polsce
Fot. Wirtgen Invest

Lietuvos Energija Renewables, spółka z grupy Lietuvos Energija, zawarła umowę nabycia w Polsce projektu farmy wiatrowej Pomerania o całkowitej mocy 94 MW. Na inwestycję Litwini przeznaczą 127 milionów euro.

Umowa dotycząca nabycia projektu została zawarta z hiszpańską spółką IGE, której właścicielem jest fundusz działający w obszarze inwestycji z zakresu ochrony środowiska.

Jak informuje Dominykas Tučkus, członek zarządu i dyrektor ds. infrastruktury i rozwoju w Lietuvos Energija, projekt farmy wiatrowej Pomerania został wybrany z uwagi na dobre warunki wietrzności i doświadczenie posiadane przez wybraną spółkę partnerską. 

REKLAMA

Umowy z głównymi wykonawcami i dostawcami, niezbędne do rozpoczęcia procesu budowy farmy wiatrowej Pomerania, zostały już zawarte. 

Rozpoczęcie budowy jest planowane na drugi kwartał 2019 r., natomiast produkcja energii powinna rozpocząć się w 2021 r. W sumie projekt będzie składać się 29 turbin wiatrowych.

Oferta na sprzedaż energii z farmy wiatrowej Pomerania została zgłoszona w ubiegłorocznej aukcji zorganizowanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Efektem tej aukcji było przyznanie dla projektu Pomerania 15-letnich gwarancji stałej ceny energii na poziomie 214,98 MWh/zł, która ma podlegać dodatkowo corocznej indeksacji o inflację.

REKLAMA

Polska stanowi jeden z naszych kluczowych rynków strategicznych. Lietuvos Energija utworzyła już spółkę GetOn Energy Sp. z o.o. zajmującą się hurtowym obrotem energią w Polsce, a obecnie poszukuje możliwości rozwoju, które mogą zapewnić synergię pomiędzy produkcją energii a działalnością związaną z obrotem – mówi Dominykas Tučkus.

Litewska grupa energetyczna posiada na razie cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej 76 MW. 

Do 2030 r. Lietuvos Energija planuje zainwestować w rozwój energetyki odnawialnej do 3 mld euro. 

Budowanie potencjału i kompetencji w zakresie energii odnawialnej stanowi jeden z filarów strategii inwestycyjnej litewskiego koncernu, który chce zwiększyć moce produkcyjne w zakresie OZE do 400 MW do 2020 r. oraz do 3 GW do 2030 r. 

Oprócz farm wiatrowych na lądzie Litwini chcą także realizować inwestycje w morskie farmy wiatrowe, w zakresie których szukają obecnie – podobnie jak PGE czy Orlen – strategicznego partnera z odpowiednim doświadczeniem i know-how.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.