Tauron podwoił moce w energetyce wiatrowej. Zaczyna „zielony zwrot”

Tauron podwoił moce w energetyce wiatrowej. Zaczyna "zielony zwrot"
Tauron

Tauron za 137 mln euro nabył od grupy in.ventus pięć farm wiatrowych o łącznej mocy 180 MW. To jedna z największych inwestycji państwowej energetyki w Polsce jeśli chodzi o energetykę odnawialną,  a dla Taurona oznacza, że podwoi on swoje moce w energetyce wiatrowej.

Wczoraj podczas rozpoczynającego się w Krynicy Forum Ekonomicznego prezes Taurona Filip Grzegorczyk oficjalnie ogłosił przejęcie farm wiatrowych, których zakup Tauron negocjował od wielu miesięcy. Kilka dni temu zgodę na transakcję wyraziła rada nadzorcza grupy energetycznej, a wcześniej zgodził się na nią Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tauron zakupił pięć farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce, które uruchomiono jeszcze w systemie zielonych certyfikatów i które należały do spółek celowych z grupy in.ventus.

REKLAMA

Chodzi o projekty: Śniatowo (16 turbin o łącznej mocy 32 MW), Mogilno (17 turbin o łącznej mocy 34 MW), Inowrocław (16 turbin o łącznej mocy 32 MW), Dobrzyń (17 turbin o łącznej mocy 34 MW) oraz Gołdap (16 turbin o łącznej mocy to 48 MW). Wszystkie farmy wiatrowe są podłączone do sieci wysokiego lub średniego napięcia.

Tauron zaznacza, że dzięki przejęciu farm wiatrowych znalazł się na drugim miejscu wśród polskich grup energetycznych pod względem zainstalowanej mocy wytwórczej w energetyce wiatrowej. Pierwsze miejsce należy do PGE, której łączna moc elektrowni wiatrowych przekracza 550 MW.

Po przejęciu łączna moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych Taurona wyniesie 380,75 MW. Całkowita moc zainstalowana źródeł odnawialnych zwiększy się natomiast do 619 MW.

Marek Wadowski, wiceprezes Taurona, potwierdził wczoraj, że wynegocjowana cena nabycia pięciu farm wiatrowych wynosi około 137 milionów euro, ale ta kwota będzie podlegać korektom „wynikającym z modelu współpracy obu stron”.

Jak zapewnił wczoraj w Krynicy Jarosław Broda, wiceprezes Taurona, przejęte farmy wiatrowe są zlokalizowane na korzystnych terenach pod względem wietrzności. – Ich stan techniczny i udokumentowana produktywność pozwalają na osiąganie przewidywalnych przychodów w przyszłości – ocenił Jarosław Broda.

Bank wycofa roszczenia

Umowa dotycząca przejęcia farm wiatrowych od in.ventus została podpisana wczoraj w Hamburgu. Dlaczego tam?

Zanim Tauron przejął farmy wiatrowe od in.ventus, wcześniej kupował zielone certyfikaty wydawane za produkowaną przez nie energię. Jednak umowy na zakup certyfikatów wypowiedział przed czasem.

REKLAMA

Z powodu zerwania umów na zakup zielonych certyfikatów od spółek z grupy in.ventus ostatnio zapłaty odszkodowania domagał się HSH Nordbank AG, który miał dochodzić roszczeń wynikających z nabycia w drodze przelewu wierzytelności przysługujących in.ventus.

Tauron poinformował wczoraj, że w związku z transakcją Hamburg Commercial Bank jednocześnie wycofa powództwa wobec spółki Tauron Sprzedaż. Możliwe będzie również zakończenie postępowań toczących się z powództwa spółek należących do grupy in.ventus przeciwko spółkom z grupy Tauron.

Zielony zwrot

Jak zapowiada Tauron zakup farm wiatrowych od in.ventus to pierwsza istotna inwestycja wpisująca się w założenia „zielonego zwrotu” państwowego koncernu energetycznego.

– Nasz „zielony zwrot” nabiera tempa. Inwestycja w farmy wiatrowe to milowy krok w realizacji naszych celów strategicznych, czyli zwiększenia do ponad 65 proc. udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym i redukcji emisji CO2 o 50 procent w perspektywie 2030 roku. Zakup farm wiatrowych należących do in.ventus to okazja nabycia aktywów w obszarze, w którym możliwości akwizycyjne są ograniczone – mówił wczoraj w Krynicy Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Ogłoszone w maju kierunki strategiczne Taurona opierają się na rozwoju czystej energetyki. Do 2025 r. planowane są inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), farmy fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW) oraz zaangażowanie w budowę morskich farm wiatrowych.

Jak wylicza Tauron, planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwoli na obniżenie emisyjności grupy o ponad 20 proc. do 2025 r. oraz o ponad 50 proc. do roku 2030 r. wobec emisji wygenerowanych w ubiegłym roku.

Dzięki realizacji planowanych działań możliwe będzie zwiększenie udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy Tauron do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r.

Na razie udział OZE w miksie wytwórczym Taurona sięga jeszcze tylko kilku procent.

W ubiegłym roku Tauron wyprodukował ogółem 16,21 TWh energii elektrycznej, a wyłącznie ze źródeł odnawialnych 0,97 TWh, co daje udział zielonej energii w miksie wytwórczym na poziomie zaledwie około 5 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.