Polenergia sprzedała udziały w projekcie morskiej farmy wiatrowej

Polenergia sprzedała udziały w projekcie morskiej farmy wiatrowej
Equinor

Polenergia sfinalizowała sprzedaż połowy udziałów w jednym ze swoich projektów morskich farm wiatrowych. Ponownie kupującym jest spółka należąca do norweskiego koncernu paliwowego Equinor.

Wczoraj Polenergia oraz spółka Wind Power AS należąca do norweskiego koncernu paliwowego Equinor podpisały umowę przyrzeczoną sprzedaży połowy udziałów w spółce realizującej projekt morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, której moc może sięgnąć nawet 1560 MW.

Umowa jest konsekwencją podpisanej pod koniec 2018 roku przedwstępnej umowy przenoszącej własność udziałów, co zostało uzależnione od spełnienia warunków obejmujących uzyskanie przez każdą ze stron bezwarunkowej zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy oraz uzyskanie prawomocnej rejestracji przez Sąd Rejestrowy uchwały w przedmiocie przekształcenia spółki celowej ze spółki akcyjnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

REKLAMA

Informując o umowie przedwstępnej w zakresie sprzedaży połowy udziałów w spółce realizującej projekt Bałtyk I, Polenergia wyceniła je na 33,35 mln zł.

Jak podawała spółka, ta cena została ustalona w oparciu o rzeczywiste koszty poniesione na realizację projektu, z uwzględnieniem standardowego mechanizmu korekty tej kwoty opartego na sytuacji finansowej spółki.

Morska farma wiatrowa Bałtyk I ma powstać w odległości 81 km od portu w Łebie, na wodach o głębokości 25-35 metrów.

REKLAMA

Polenergia jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla projektów pozostałych dwóch projektów morskich farm wiatrowych rozwijanych w ramach spółek MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. oraz podpisaną umową przyłączeniową, co umożliwia prowadzenie prac nad projektami technicznymi morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW.

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III, w których wspólnikiem Polenergii jest również Equinor, będą zlokalizowane na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim.

Oba projekty mają być realizowane w odległości 27-40 km od portu w Łebie, na głębokościach sięgających 20-40 metrów.

Zgodnie z harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych Polenergii ma nastąpić do 2025 roku.

Spółka podkreśla, że termin rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych jest uzależniony od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.